120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

کاربرد سیالات زمین گرمایی در کشاورزی عبارتند از: کشاورزی در زمین های روباز و گرمایش گلخانه ها. با این حال رایج ترین کاربرد انرژی زمین گرمای در زمینه فعالیت های کشاورزی به تامین گرمایش گل خانه ها اختصاص دارد که از رشد بسیار خوبی در سرتاسر جهان برخوردار بوده است. در برخی از مناطق سردسیر آب داغ مخازن زمین گرمایی برای گرم کردن خاک های کشاورزی و رشد گیاهان خارج از فصل طبیعی استفاده می شود. این نوع کاربرد در کشورهای سردسیر، بسیار رواج دارد. از جمله محصولاتی که به کمک این انرژی کشت می شود می توان به خیار، گوجه فرنگی، انواع گل ها، گیاهان خانگی، نهال درختان و انواع کاکتوس ها اشاره کرد.

در بین کشورهای جهان، مجارستان از نظر استفاده از گل خانه های زمین گرمایی، مقام نخست را دارد. راههای مختلفی برای رسیدن به شرایط بهینه رشد گیاهان وجود دارد که تمامی آنها بر اساس دمای بهینه رشد هر گیاه و میزان نور، غلظت CO2  در محیط گلخانه، رطوبت خاک و هوا و سرعت جابه جایی هوا پایه ریزی شده اند. جداره گل خانه ها میتواند از صفحات شیشه ای یا پلاستیکی ساخته شود. گرمایش گل خانه ها می تواند از طریق جابجایی اجباری هوا در مبدل های حرارتی و یا سیر کولاسیون آب داغ در زیر بستر یا روی کف گلخانه و یا توسط کویل های پره دار و یا نهایتاً ترکیبی از روشهای فوق انجام پذیرد. علاوه بر مجارستان کشورهایی نظیر ایسلند، چین، یونان، نیوزلند و روسیه نیز در زمینه گلخانه های زمین گرمایی فعال هستند. توجیه اقتصادی گرمایش گلخانه ای ژئوترمال به عواملی نظیر هزینه های سرمایه گذاری اولیه، هزینه های جاری، هزینه انرژی در مقایسه با ارزش محصول تولیدی در گل خانه، دسترسی به بازار مصرف و… بستگی دارد.


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×