120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

DSC03456 (2)

برای نخستین‌بار در شرق ایران، توربین‌های بادی دو مگاواتی در منطقه بینالود استان خراسان رضوی نصب شد که به‌زودی به بهره‌برداری خواهد رسید.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مهندس “محمدحسن متولی‌زاده” مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خراسان در جریان بازدید شماری از مدیران صنعت برق از مراحل نصب توربین‌های دو مگاواتی در منطقه بینالود، گفت: خراسان قطب انرژی‌های تجدیدپذیر به‌ویژه در بخش انرژی باد است که توسط وزارت نیرو انتخاب شده است.
وی تصریح کرد: با استفاده از این فرصت و با توجه به منطقه استثنایی خواف و بینالود، تلاش شده است با همت بخش خصوصی حداکثر بهره‌برداری انجام شود و در این راستا شمار زیادی از شرکت‌های خصوصی مشغول فعالیت هستند.
وی اظهار داشت: در زمان حاضر، برای احداث توربین‌های بادی در منطقه شاهد حضور بخش خصوصی هستیم و امیدواریم سال آینده شاهد بهره‌برداری تعداد زیادی از این واحدها باشیم.
متولی‌زاده سپس با بیان اینکه توربین‌های بالای دو مگاوات برای نخستین‌بار در خراسان و شرق کشور در منطقه بینالود نصب می‌شود، گفت: در این منطقه افزون‌بر ایجاد اشتغال و جذب سرمایه‌گذاران می‌توانیم آن را به قطب گردشگری تبدیل کنیم.
وی افزود: باتوجه به وجود جاده ترانزیتی، اشتغال‌زایی و نزدیکی شهر مشهد، امیدواریم برای مردمی که به‌منظور زیارت بارگاه منور رضوی از این جاده عبور می‌کنند، امکان بازدید از نیروگاه‌های بادی فراهم شود چراکه نیروگاهی با این قدرت در شرق کشور وجود ندارد.
مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق سبز بینالود نیز در رابطه با توسعه ظرفیت تولید نیروگاه با آغاز نصب توربین‌های بادی دو مگاواتی XEMC، گفت: دو دستگاه از این توربین‌ها از کشور چین خریداری شده و نصب آنها به پایان رسیده و به‌زودی قابل بهره‌برداری است.
مهندس “محمد فخرطاها” افزود: این توربین‌ها بدون گیربکس است و قابلیت فعالیت با باد ۵/۳ متر درثانیه را دارد ضمن آنکه این توربین‌ها با باد حداکثر ۱۳ متر در ثانیه به حداکثر تولید می‌رسند و در برابر بادهای بالای ۲۵ متر در ثانیه به‌طور خودکار برای حفاظت تجهیزات متوقف می‌شوند.
وی خاطرنشان کرد: در سال ۹۲ این نیروگاه با تولید ۶۶ میلیون کیلووات برق، ۲۲ میلیون مترمکعب گاز صرفه‌جویی و از انتشار ۴۷۳۷۰ تن گاز co2 جلوگیری کرده است.
مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق سبز بینالود تصریح کرد: وجود باد در بیش از ۳۰۰ روز از سال و سرعت باد بالاتر از ۵/۶ متر بر ثانیه از ویژگی‌های اقتصادی منطقه بینالود است.

 

منبع: پاون (پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو)


 1. سعید هادی زاده کاخکی

  با تشکر
  در صورت امکان؛ تصاویر بیشتری از نیروگاه بادی بینالود ارایه دهید

 2. شعبان زاده

  با سلام
  چرا از توربینهای بادی ساخت داخل که در حال حاضر در پژوهشگاه نیرو نوع ۲ مگاواتی آن در حال تست و ساخت است، استفاده نشده است؟ آیا این امکان وجود نداشت که بجای خرید توربینهای چینی از توربینهای ساخت داخل کشور استفاده شود تا از این طریق بتوانیم از صنعت برق کشور خود حمایت کنیم و از این منظر به خود افتخار کنیم؟
  با تشکر

 3. رضا حسامی

  سلام، با سپاس
  لطفا عکسهایی از توربین و مرحل نصب آن بگذارید

 4. amin

  سلام تشکر از ایجاد سایت مفیدی که ساختین

Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×