120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

DSC_0155

بهره‌برداری از نخستین نیروگاه‌های خورشیدی استان اصفهان با مجموع ظرفیت ۱۸۵ کیلووات آغاز شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای اصفهان در آیین آغاز بهره‌برداری از ابن نیروگاه، گفت: مقوله انرژی‌های نو موضوعی است که در زمان حاضر ما از جهان عقب هستیم.
مهندس “موسی رضایی” افزود: ظرفیت انرژی خورشیدی نصب‍شده در جهان ۷۰ گیگاوات است درحالی که ظرفیت قدرت نصب‌شده نیروگاه خورشیدی در ایران هفت مگاوات معادل یک ده‌هزارم قدرت نصب‌شده جهانی است.
وی اضافه کرد: ایران با داشتن میانگین ۳۰۰ روز آفتابی، یکی از کشورهای مستعد در زمینه استفاده از انرژی خورشیدی است و وزارت نیرو در قوانین بودجه‌ای تلاش کرده است راهبرد خود را در این راستا تدوین و به شرکت‌های زیرمجموعه ابلاغ کند.
مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای اصفهان با اشاره به تاکید وزارت نیرو بر لزوم استفاده از منابع تجدید‌پذیر، افزود: وزارت نیرو نزدیک به ۴۰۰ میلیارد تومان برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در نظر گرفته که سهم برق منطقه‌ای اصفهان از این بودجه ۵/۷ میلیارد تومان در سال است.
وی اظهار داشت: در زمان حاضر، وزارت نیرو جهت توسعه استفاده از این منبع انرژی پاک در واحدهای خانگی به افرادی که علاقه‌مند هستند، ۵۰ درصد یارانه اعطا می‌کند و گام‌های محکمی در بسط و توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر برداشته است.
مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای اصفهان اضافه کرد: توسعه انرژی خورشیدی در این شرکت نیز در دستورکار قرار گرفته است و در زمان حاضر در خور و بیابانک طرح ایجاد نیروگاه خورشیدی پنج مگاواتی به تصویب رسیده و مقدمه اجرای آن در دست تهیه است.
وی به توسعه انرژی بادی در اصفهان اشاره کرد و افزود: برای این منظور، نصب دکل‌های بادسنجی در نقاط مختلف استان‌های اصفهان و چهارمحال و بختیاری اجرا شده و یا در حال اجرا است.
رضایی همچنین به نیروگاه بادی صفه به‌عنوان نخستین نیروگاه بادی اصفهان اشاره کرد و گفت: این نیروگاه از سال ۹۲ تاکنون دو میلیون کیلووات‌ساعت انرژی پاک تولید کرده است.
مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای اصفهان در پایان ابراز امیدواری کرد: بحث حمایت بیشتر از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و خرید تضمینی این نیروگاه‌ها در دستورکار وزارت نیرو قرار گیرد و با گسترش نیروگاه‌های بادی و خورشیدی در سراسر کشور، در توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر و اجرایی شدن بحث اقتصاد مقاومتی گام موثر برداریم.
در این آیین، مدیر دفتر انرژی‌های خورشیدی سازمان انرژی‌های نو ایران (سانا) نیز گفت: قانون عوارض برق در سال ۹۲، فرصتی را برای توسعه انرژی‌های نو پس از چند سال رکود فراهم کرد.
مهندس “سامان میرهادی” افزود: در استان اصفهان حداکثر بهره‌وری از این فرصت انجام شده به‌طوری که برق اصفهان در بین ۵۵ شرکت زیرمجموعه توانیر در این زمینه پیشرو بوده است.
وی ابراز امیدواری کرد: صنعت برق اصفهان بتواند در استفاده از تسهیلات اعطایی وزارت نیرو و توسعه انرژی باد و خورشید موفق باشد.
در این آیین، نیروگاه‌های ۱۳۵ کیلوواتی معاونت بهره‌برداری شرکت برق منطقه‌ای اصفهان و ۵۰ کیلوواتی پست شهید پاکدل درمجموع به ظرفیت ۱۸۵ کیلووات به‌ بهره‌برداری رسید.


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×