120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

وزیر نیرو گفت: با مجموعه‌ای از برنامه‌ها و اقدام‌ها زمینه‌های فعالیت سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر تسهیل شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مهندس “حمید چیت‌چیان” در حاشیه سومین کنفرانس انرژی بادی ایران، در جمع خبرنگاران گفت: هم‌اکنون در بخش انرژی‌های نو برق تولید شده توسط بخش خصوصی را به صورت تضمینی تا ۲۰ سال خریداری می‌کنیم.
وی تاکید کرد: هر کیلووات برق تولیدی از انرژی‌های تجدیدپذیر به مبلغ ۴۶۰۰ ریال خریداری می‌شود و ضمانت شده تا برق تولیدی به هر میزان که توسط بخش خصوصی تولید شود، وزارت نیرو آن را خریداری کند و این یک حمایت بی‌سابقه از توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر است.
چیت‌چیان مجموعه فعالیت‌های انجام شده در حوزه انرژی‌های نو و سرمایه‌گذاری‌های این بخش را در گرو اقدام‌های سازمان‌های متعددی دانست و افزود: این نوع سرمایه‌گذاری‌ها به عهده بخش خصوصی خواهد بود و وزارت نیرو زمینه‌های و حمایت‌های لازم را از نظر قانونی فراهم کرده است.
وزیر نیرو درخصوص استفاده از انرژی خورشیدی و پنل‌های فتوولتائیک گفت: علاوه بر تسهیلات ذکر شده، کسانی‌که در واحد مسکونی و یا صنفی خود با استفاده از پنل‌های فتوولتائیک برق خود را تامین کنند، وزارت نیرو ۵۰ درصد هزینه‌های اولیه نصب پنل‌های فتوولتائیک را به‌صورت بلاعوض بر عهده خواهد گرفت.
وی با بیان اینکه سرمایه‌گذاران برای استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر ناچارند مجوزهای لازم را از مراجع مختلف دریافت کنند و به سازمان‌های متعدد رجوع کنند، گفت: برای تسهیل در کار سرمایه‌گذاران، وزارت نیرو بسترهای مناسبی را فراهم کرده و تعداد قابل‌توجهی قرارداد نیز با بخش خصوصی منعقد کرده است.
چیت‌چیان افزود: توربین‌های مورد نیاز تعدادی از سرمایه‌گذارن وارد کشور شده و بخشی نیز به‌زودی نصب شده و بهره‌برداری از آنان آغاز می‌شود.
وی اضافه کرد: در سال‌های گذشته فقط می‌توانستیم توربین‌های بادی ۶۶۰ کیلوواتی را تولید می‌کرد، ولی با حمایت‌های وزارت نیرو، صنعت دیگری نیز وارد این بخش شده و در حال حاضر بیشتر تجهیزات توربین‌های ۲٫۵ مگاواتی در داخل کشور ساخته می‌شود.
وزیر نیرو با بیان اینکه در سال گذشته برای نخستین بار توربین‌های بادی با ظرفیت ۲ مگاوات و ۲٫۵ مگاواتی در کشور نصب و مورد بهره‌برداری قرار گرفت، اظهار داشت: به‌زودی شاهد خواهیم بود که نیروگاه‌های بادی در وسعت قابل‌توجهی در کشور به بهره‌برداری برسد.
وی با اشاره به عوارض مصوب مجلس برای توسعه انرژی‌های نو گفت: وضع عوارض برای مصرف‌کنندگان برق بجز مصارف کشاورزی و روستایی به این صورت است که به ازای هر کیلووات‌ساعت ۳۰ ریال پرداخت کنند و عایدی حاصل از این عوارض صرف توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر و خرید برق از بخش خصوصی شود.
چیت‌چیان ‌با اشاره به موضوع تحقیقات درخصوص انرژی‌های بادی و طراحی توربین‌های ۲ مگاواتی توسط متخصصان داخلی، افزود: وزارت نیرو و دولت حمایت‌های لازم را برای در اختیار گرفتن زمین موردنیاز برای ایجاد نیروگاه از بخش خصوصی خواهند داشت.
وی ادامه داد: درخصوص تسهیلات ارائه شده به بخش خصوصی، مذاکراتی با صندوق توسعه ملی انجام شده تا تسهیلات فوق از منابع این صندوق اختصاص یابد.


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×