120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

استاد دانشگاه امپریال کالج لندن گفت: اتصال نیروگاه‌های بادی به شبکه از نظر پایداری و کنترل شبکه، امر بسیار مهم است.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، پروفسور” بیکاش پال” امروز (دوشنبه) در سومین کنفرانس انرژی بادی ایران که در سالن همایش‌های وزارت نیرو برگزار شد،‌ اظهار داشت: با انجام تحقیقات لازم، امکان اتصال نیروگاه‌های بادی به شبکه برق کشور فراهم خواهد شد و می‌توان از این نیروگاه‌ها به عنوان یک منبع انرژی مطمئن برخوردار بود.
وی ادامه داد: وزارت نیرو ایران برنامه‌ای دارد تا در سال‌های آتی سهم قابل‌توجهی از انرژی الکتریکی خود را از انرژی باد تامین کند.
وی با بیان اینکه اتصال نیروگاه‌های بادی به شبکه از نظر پایداری و کنترل شبکه، امر بسیار مهم است، افزود: شبکه برق باید در هنگام اتصال دارای ولتاژ و فرکانس ثابت و پایدار باشد و قبل از اتصال باید از این شرایط پا برجا اطمینان کامل داشت.
استاد تمام دانشگاه دانشگاه امپریال کالج لندن با بیان اینکه هم‌اکنون در حال انجام پروژه ۹۰۰ مگاواتی نیروگاه بادی مستقر در دریای شمال است، اظهار داشت: با این پروژه شبکه برق نروژ و بریتانیا به هم وصل می‌شوند و با حفظ پایداری شبکه، امکان تبادل انرژی الکتریکی بین کشورهای مذکور فراهم خواهد شد.
وی درخصوص اینکه برقراری اتصالات نیروگاه بادی به یک شبکه مستلزم الزاماتی است که باید رعایت شود، ادامه داد: تغییرات جزیی در ولتاژ و فرکانس شبکه برق می‌تواند روی نیروگاه بادی تاثیر نامطلوب بگذارد.
پال با اشاره به اینکه تمام کشورها دارای “کد شبکه”(گرید کد) هستند که با توجه به مشخصات فنی برق و برنامه توسعه نیروگاه‌های بادی تعریف می‌شود، گفت: در ایران هنوز این کار انجام نشده و درصدد هستیم به‌زودی برای این کشور نیز گرید کد تعریف کنیم.
وی با بیان اینکه دارابودن کدهای شبکه از الزامات اتصال یک نیروگاه بادی به یک شبکه برق مشخص است، بیان داشت: بایستی برای شبکه‌های برق ایران نیز گریدکدهایی تعریف و به وزارت نیرو و شرکت توانیر ابلاغ شود تا اجازه اتصال نیروگاه بادی به شبکه برق فراهم شود.
پال شناسایی شبکه و توزیع بار و نقاط تولید، نقاط مصرف، نوع بار، تغییرات بار،‌ تقاضا و غیره را از مهم‌ترین پارامترهای مرتبط با کار دانست و افزود: با استفاده از آمار می‌توان به ظرفیت تولید برق در نیروگاه پی برد و کنترل همزمان توان اکتیو و راکتیو به خاطر تاثیرگذاری آن پی برد؛ و از نظر پایداری طوری شبکه را تنظیم می‌کند که با ورود یک نیروگاه بادی به شبکه، شبکه پایدار بماند.


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×