120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

۱

یک نهاد آلمانی، دست‌کم هشت مرکز تولید گاز از فضولات حیوانی را در ولایت بامیان افغانستان ایجاد کرده است. گفته می‌شود هر یک از این دستگاه‌ها ظرفیت تولید گاز مصرفی برای یک خانواده ده نفری را دارد.

این برنامه که به صورت آزمایشی اجرا شده است، در صورت موثر بودن، در ولایت‌های کابل و هرات نیز اجرا خواهد شد. بامیان از ولایت‌های مرکزی و فقیر افغانستان است که همه‌ساله زمستان سرد و طولانی را تجربه می‌‎کند. امکانات زندگی در آن محدود است و کشاورزی و مالداری منبع درآمد بسیاری از خانواده‌ها در این ولایت است.

اکنون و به همت این نهاد آلمانی، دست‌کم هشت خانواده با استفاده از فضولات حیوانات‌شان، برای سوخت مصرفی مورد نیاز خود گاز تولید می‌کنند.

۲

در این سیستم تولید گاز از فضولات حیوانی، در گوشه‌ای از حیاط، تونلی به طول ۱۴ متر و عمق دو متر حفر شده است. ابتدا فضولات حیوانی با آب مخلوط و در حفره ریخته می‌شود. فضولات گاو و گوسفند وارد سیستم شده و پس از ۱۵ روز گاز تولید می‌شود. گاز تولید شده از مجرای خروجی آن توسط لوله به آشپزخانه کشیده شده و به اجاق‌های گاز وصل شده است.

اسدالله عظیمی از ساکنان بامیان که کشاورز است، سال گذشته به کمک این نهاد آلمانی این سیستم تولید گاز را در محوطه خانه‌اش ساخت. به گفته او، از آن زمان تا حالا نزدیک به دوصد (دویست) کیلوگرم گاز به دست آورده است. او می‌گوید این سیستم ظرفیت یک تن فضولات حیوانی را دارد؛ فضولات کهنه حیوانی را داخل سیستم انداخته و از گاز تولید شده آن استفاده می‌کند.

۳

هنوز نشانه‌هایی از سیاهی مصرف چوب و هیزم در دیوارهای آشپزخانه منزل آقای عظیمی دیده می‌شود، اما حالا گاز جایگزین چوب و هیزم در خانه او شده است. رحیمه همسرش می‌گوید حالا احساس راحتی می‌کند. رحیمه می‌گوید که سال‌های زیادی برای گرم کردن خانه و پخت‌وپز از هیزم و فضولات حیوانی استفاده کرده اما حالا از گاز تولید شده در این سیستم استفاده می‌کند.

از عمر استحصال گاز از فضولات حیوانی در بامیان حدود یک سال می‌گذرد، اما سیما سوژاه، مسئول این برنامه می‌گوید در صورت موفقیت و تأثیر مثبت این سیستم، آن را هم در بامیان و هم در ولایت‌های دیگری مثل کابل و هرات توسعه خواهند داد.

خانم سوژاه می‌گوید: “در بامیان که آب و هوا خیلی سرد است این برنامه را به گونه آزمایشی اجرا کردیم چون خانواده‌ها دامپرور هستند و مواد خام کافی برای تولید گاز از طریق این سیستم فراهم است.”

۴

ساخت هر کدام از این سیستم‌ها در یک خانه، ۳۵ هزار افغانی معادل ۵۴۰ دلار آمریکا هزینه برمی‌دارد و بقایای فضولات حیوانی پس از استحصال گاز مثل کود حیوانی در مزارع به کار برده می‌شود. یکی از اهداف پروژه تولید گاز از فضولات حیوانی در بامیان کمک به محیط زیست و نگهداری ساحات سبز گفته شده است. حالا توسعه این سیستم خبر خوشی برای تقریبا تمامی خانواده‌هایی است که مواد سوخت‌شان را همه‌روزه از کوه‌ها جمع‌آوری می‌کنند.

اما به نظر می‌رسد اجرایی شدن این برنامه در تمام بامیان، نیازمند هزینه زیاد و زمان طولانی است.

 

منبع: بی بی سی فارسی


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×