120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

تشکیل سندیکای انرژی های تجدیدپذیر از سوی شرکت های فعال در این حوزه مدتی است که در حال پیگیری است.  هم اکنون کمیته انرژی های تجدیدپذیر از سندیکای صنعت برق ایران در حال فعالیت است و توانسته محل اثرات قابل توجهی در این حوزه باشد. تشکیل و فعال سازی سندیکای انرژی های تجدیدپذیر امری امکان پذیر است اما چیزی که بیش از تشکیل سندیکا اهمیت دارد آن است که به دقت بررسی شود سندیکای تجدیدپذیر به تنهایی اثرگذاری بیشتری دارد یا بعنوان کمیته و شاخه ای از یک تشکل خیلی قوی تر و اثراگذارتر مانند سندیکای صنعت برق ایران؟

به گزارش برق نیوز سندیکای انرژی های تجدیدپذیر در صورت تشکیل به دلیل خلاء های قانونی زیادی که در این حوزه وجود دارد و عقب افتادگی شدید ایران در حوزه تجدیدپذیر باید بتواند با اثرگذاری قوی و داشتن روحیه مطالبه گری از دولت در این حوزه نقش آفرینی کند و اگر قرار باشد تشکیل شود و نتواند بیش از آنچه که هم اکنون کمیته های فعلی انجام می دهند اثرگذار باشد نه تنها کمکی به توسعه این صنعت نکرده بلکه خود عامل بازدارندگی و عقب افتادگی بیشتر می شود و ابتکار عمل در تشکل های دیگر را نیز می گیرد.

کم نیستند انجمن ها و تشکل هایی که صرفا در حد یک نام فعال بوده و عملا به دلایلی از کارکرد اصلی خود دور  افتاده اند. باید بپذیریم در شرایط فعلی ایران نقش افراد در رشد و اثرگذاری سندیکاها زیاد بوده و وجود یا عدم وجود فرد یا افرادی خاص در یک تشکل، تاثیرات زیادی در میزان اثرگذاری آن چه در حوزه قانون گذاری و چه در حوزه اجرا و پیاده سازی آن دارد.

گروهی بر این باورند که تولید کنندگان برق تجدید پذیر می توانند تحت سندیکای تولیدکنندگان برق فعلی فعالیت کنند. اما باید گفت انرژی های تجدیدپذیر نمی تواند در دراز مدت از سوی سندیکایی مانند سندیکای تولیدکنندگان برق ایران حمایت شود چراکه انرژی های تجدیدپذیر اساسا در پی کاهش سهم انرژی های فسیلی از سبد تولید برق ایران است و این موضوع با ماهیت تشکیل سندیکای تولیدکنندگان برق که مربوط به نیروگاه های فسیلی است در مواردی تضاد منافع و هدف دارد.

مهندس غفوری یکی از فعالان انرژی های تجدیدپذیر ایران که با همکاری دیگر فعالان این بخش در پی ایجاد این سندیکا برآمده است در این خصوص می گوید: هدف از تشکیل سندیکای انرژی های تجدیدپذیر در اتاق بازرگانی این است که سطح اثر گذاری شرکتهای فعال در انرژی های تجدیدپذیر ارتقا یابد و یک نیروی ثبات بخش در زمینه انرژی های تجدیدپذیر در کنار دولت بوحود آید.

وی بیان داشت: درست است که وزیر نیروی کنونی پشتیبان انرژی های تجدیدپذیر است و فضای کنونی فضای حمایتی است، ولی این وضعیت قائم به شخص بوده و پایدار نیست. تضمینی وجود ندارد که با تغییر ایشان یا پایان دوره ایشان، هر لحظه نرخ های خرید برق یا مدت زمان خرید برق به وضعیت قبل باز نگردد. این موضوع را شرکتهای خارجی که به ایران می آیند نیز اشاره کرده اند و از بابت عدم ثبات در قوانین انرژی های تجدیدپذیر در آینده نگران هستند. مهمترین عامل برای یک سرمایه گذار، ثبات در قوانین و رویه هاست. یکی از راه های ثبات بخشیدن به نرخ ها و قرارداد تضمینی خرید برق، داشتن شرکت های خصوصی قوی و تجمیع آنها تحت مجموعه ای صاحب قدرت و اثرگذار است.  مجموعه ای آنقدر قوی که بتواند جلوی تغییرات ناگهانی را بگیرد و منافع خود را در مجلس و دولت دنبال کند.

غفوی در ادامه اظهار داشت: شرکت های خصوصی تجدیدپذیر به این ظرفیت رسیده اند که دارای اتحادیه یا سندیکای مخصوص به خود باشند. البته در قانون جدید اتاق، نام این نهادها همگی به انجمن تغییر کرده است، ولی همان کارکرد و اساسنامه اتحادیه را دارد. هم اکنون نامه امضا و مهر شده توسط شرکت ها برای تشکیل این سندیکا تحویل اتاق بازرگانی شده است و منتظر تهیه اساسنامه و جلسه مجمع عمومی هستیم. اتاق بازرگانی ایران به عنوان پارلمان بخش خصوصی که محل آمد و شد نمایندگان مجلس، دولت و نیز نمایندگان اقتصادی کشورهای خارجی است، محل مناسب برای تجمیع شرکت های خصوصی است و ابزارهای لازم برای اثر گذاری بر تصمیمات دولت و مجلس را در اختیار دارد. هدف اصلی اتحادیه تجدیدپذیر بنظر من در کنار رسیدگی به موضوعات فوری مانند برنامه ششم (گنجاندن موادی مانند معافیت تجدیدپذیرها از مالیات بر ارزش افزوده) باید ثبات بخشیدن به وضعیت فعلی و برنامه ریزی برای دوران بعد از آقای چیت چیان باشد.

وی همچنین خاطرنشان کرد: برای ثبات بخشیدن به وضعیت انرژی های تجدیدپذیر، تشکیل سندیکا کافی نیست و در کنار تشکیل سندیکای انرژی های  تجدیدپذیر، نیاز به تشکیل سریعتر ساتبا نیز وجود دارد که جایگاه سانا را تا حد معاونت وزیر ارتقا خواهد داد. سندیکا و ساتبا یکی در بخش خصوصی و دیگری در دولت می توانند در کنار هم تضمین کننده ثبات در انرژی های تجدیدپذیر باشند. در آینده ای نزدیک ما شاهد شکل گیری فدراسیون برق در اتاق بازرگانی ایران خواهیم بود که بهتر است زودتر سندیکای انرژی های تجدید پذیر شکل بگیرد تا در این فدراسیون که متشکل از سندیکا های تخصصی صنعت برق خواهد بود دارای کرسی باشیم .

مهندس حمیدرضا صالحی نیز در خصوص ضرورت تشکیل سندیکای انرژی های تجدیدپذیر به برق نیوز گفت: در اتاق بازگانی مصوب شده است که فدارسیون برق ایجاد گردد و ما راهی جز حرکت در این مسیر نداریم و باید هرچه سریعتر سندیکاهای مختلف را در این فدراسیون تجمیع کنیم.

عضو اتاق بازرگانی تهران اظهار داشت: تشکیل سندیکای انرژی های تجدیدپذیر موضوع مهمی است و در برخی از کشورها حتی یک وزارت خانه جدا برای انرژی های تجدیدپذیر ایجاد شده است.

دبیر کمیته انرژی های تجدیدپذیر سندیکای صنعت برق ایران بیان داشت: در ساختار جدید پیش بینی شده، سندیکای صنعت برق به چندین سندیکای کلی دیگر تغییر خواهد کرد که ذیل فدراسیون برق ایجاد و فعالیت خواهند داشت. سندیکای پیمانکاران برق و انرژی، سندیکای مشاوران برق و انرژی، سندیکای شرکت های خدمات بازرگانی برق و انرژی و سندیکای انرژی های تجدیدپذیر از جمله مواردی است که باید تشکیل شود. سندیکای انرژی های تجدیدپذیر به دلیل ماهیت حمایتی بود ان و نیاز به سوبسید نمی تواند در دیگر سندیکاها که رقابتی هستند حضور داشته باشد و لذا باید مستقلا سیاست ها و برنامه های آن پیگیری شود.

وی در خصوص سابقه تشکیل سندیکای انرژی های تجدیدپذیر گفت: از چند سال گذشته این برنامه شروع شده است و هم در اتاق بازرگانی و هم مجلس شورای اسلامی روی این موضوع بحث و بررسی های متفاوتی صورت گرفته است که امیدواریم به زودی محقق شد. افراد تاثیرگذار و مهمی هم در این زمینه کمک کرده و در تشکیل آن حضور دارند که می تواند در شکل گیری قوی تر آن موثر باشد.

صالحی اظهار داشت: خوب است به این نکته توجه کنیم که نهاد سازی هوشمندانه می تواند موجب ظرفیت سازی برای طرح مسایل و مشارکت بخش خصوصی در تصمیم سازی های دولتی ها باشد. در حال حاضر همه بخش های مختلف دولتی و خصوصی از وضعیت انرژی های تجدیدپذیر در ایران ناراضی هستند و باید شرایط رشد و توسعه آن در کشور فراهم شود.


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×