120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

تولید برق از امواج دریادستگاه تولید برق از انرژی امواج دریا با استفاده از مبدل هیدرومکانیکی توسط استادیار دانشگاه آزاد اسلامی مراغه طراحی و ساخته شد.

به گزارش ایرنا، این اختراع توسط صمد تقی زاده، استادیار گروه مهندسی مکانیک دانشگاه آزاد مراغه با استفاده از طرح پژوهشی وی استخراج و ساخته شده است.
سیستم هیدرولیک این اختراع انرژی امواج ساحلی را به حرکت دورانی تبدیل می کند به طوری که نیروی امواج، شناور مکانیزم را به حرکت درآورده و جک تعبیه شده در مکانیزم باعث ایجاد فشار در روغن هیدرولیک و در نهایت باعث به حرکت درآوردن هیدروموتور سیستم هیدرولیک و آلترناتور و تولید انرژی برق می شود.
مخترع این دستگاه و استادیار گروه مهندسی مکانیک دانشگاه آزاد مراغه گفت: با پیشرفت تکنولوژی و کاهش منابع انرژی، تقاضا برای انرژی افزایش یافته و از طرفی آلایندگی این منابع و اثرات زیست محیطی و خطرات سلامتی آن ها برای موجودات زنده و به خصوص انسان ها مورد توجه جدی قرار گرفته است.
صمد تقی زاده، افزود: نیاز به انرژی های پاک مانند انرژی امواج دریا در حال افزایش بوده و در بین منابع انرژی تجدید پذیر، انرژی امواج دریا نقش بسیار برجسته ای ایفا می کند.
وی اظهار کرد: نمونه اختراع ساخته شده در استان گیلان در ساحل منطقه لوندویل به صورت عملی تست و نتایج مطلوبی از آن حاصل شده است.
استادیار گروه مهندسی مکانیک دانشگاه آزاد مراغه یادآور شد: هزینه های نگهداری و تعمیرات کمتر به دلیل سادگی در طراحی و تماس نداشتن قطعات هزینه بر با آب، قابلیت تنظیم سرعت دورانی ژنراتور در شرایط مختلف امواج، قابلیت ذخیره انرژی موج، استفاده نکردن از تجهیزات گران قیمت و نصب بسیار ساده و نیاز نداشتن به متخصص برای نصب مجموعه از مزایای این طرح است.
وی ادامه داد: استفاده از آن برای افزایش زمان حرکت دورانی بین دو موج، دانش فنی بومی و امکان پشتیبانی فنی و در دسترس بودن قطعات یدکی، در نظر گیری شرایط واقعی دریا در طراحی مجموعه از جمله تغییر تراز دریا، شرایط متغیر امواج و تدابیر لازم برای شرایط طوفانی برای جلوگیری از آسیب به مجموعه، دیگر مزایای این طرح است.
تقی زاده گفت: این طرح دارای شاسی مدولار با امکان مونتاژ و دمونتاژ سریع و حمل و نقل آسان حتی با خودروی سواری، قابلیت نصب در بسترهای با شیب و عمق متفاوت و نیاز نداشتن به هرگونه تغییرات یا کار عمرانی در بستر دریا و امکان برداشته شدن مجموعه به منظور استفاده از ساحل برای مقاصد دیگر از جمله صنعت توریسم بوده که می توان این ویژگی ها را در مزایای آن قرار داد.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی مراغه نیز گفت: تقی زاده، عضو هیات علمی و استادیار گروه مهندسی مکانیک دانشگاه آزاد اسلامی واحد مراغه بوده که این طرح را پس از طراحی، طی یک سال کار تحقیقی و عملی در استان گیلان در ساحل منطقه لوندویل بررسی و نتایج آن را در فصل ها و زمان های مختلف به دست آورده است.
محمدرضا ولیلو افزود: اختراع یادشده با حمایت های معنوی و مادی واحد دانشگاهی مراغه انجام شده که در این راستا دانشگاه آزاد از مراحل صفر تا ۱۰۰ این طرح در کنار این محقق و پژوهشگر بوده و برای اجرای آن حدود ۱۰۰ میلیون ریال اعتبار کمک کرده است.
وی اظهار کرد: این دانشگاه در خصوص حمایت از جامعه نخبه و پژوهشگران به منظور رفع مشکلات جامعه برنامه مدونی داشته که اکنون پنج طرح علمی توسط دانشجویان و استادان در دست طراحی و اجرا دارد.
این اختراع بعد از دریافت تائیدیه علمی در کمیته مالکیت فکری منطقه شمال غرب کشور (مستقر در دانشگاه تبریز ) در اداره کل مالکیت صنعتی با شماره ۸۷۲۱۴ و با طبقه بندی بین المللی G01B;H02B;H03B در ۲۳ آبان سال جاری به ثبت رسیده است.
دانشگاه آزاد اسلامی واحد مراغه در آبان سال ۱۳۶۴ با راه اندازی رشته های کارشناسی زبان، اقتصاد و کاردانی امور دامی و با جذب ۸۸ دانشجو کار خود را آغاز کرده است.
اکنون این دانشگاه دارای ۲۳۰ عضو هیات علمی بوده و پنج هزار و ۵۰۰ دانشجوی آن در بیش از ۱۳۰ رشته در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا مشغول تحصیل هستند.
شهرستان مراغه با حدود ۲۵۰ هزار نفر جمعیت در۱۴۷ کیلومتری جنوب تبریز مرکز آذربایجان شرقی واقع است.


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×