120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

جمهوری آذربایجان با هزینه‌ای بالغ بر ۴۵۰ میلیون یورو، مزرعه بادی فراساحلی با ظرفیت ۲۰۰ مگاوات در دریای خزر احداث می‌کند.
به‌نقل از خبرگزاری آذرنیوز، ساخت مزرعه بادی فراساحلی ۲۰۰ مگاواتی در دریای خزر بین دو سکوی استخراج نفت در جزیره پیرالهی آغاز خواهد شد.
به گفته رئیس آژانس دولتی منابع انرژی جایگزین آذربایجان، سرمایه‌گذاری مورد نیاز برای ساخت این پروژه در حدود ۴۵۰ میلیون یورو برآورد شده است که قسمتی از آن باید توسط سرمایه‌های خارجی تأمین شود.
بهره‌برداری از این مزرعه بادی فراساحلی ، اواخر سال ۲۰۱۷ و یا اوایل سال ۲۰۱۸ پیش‌بینی شده و طی ۵ سال آینده، آذربایجان قصد دارد ۱۰۰ پروژه در زمینه انرژی‌های جایگزین را اجرا نماید.
بنابراین گزارش، کشورهای جهان همگی به این باور مشترک رسیده‌اند که باید به فکر نسل آینده و تأمین منابع انرژی مطمئن برای ایشان بود، حتی کشور آذربایجان نیز که دارای منابع غنی هیدروکربوری است از این قاعده مستثنی نبوده و تصمیم گرفته تا از فرصت‌های این کشور در زمینه انرژی‌های جایگزین استفاده نماید و اقداماتی نیز در این خصوص انجام داده است.
این گزارش می‌افزاید: سهم انرژی‌های تجدیدپذیر در سبد انرژی آذربایجان ۷ درصد است و دولت این کشور قصد دارد تا سال ۲۰۲۰ این سهم را به ۲۰ درصد افزایش دهد.
برآوردها حاکی از آن است که دستیابی به هدف ۲۰ درصدی توسعه انرژی‌های جایگزین، نیازمند ۷ میلیارد منات (۶٫۷ میلیارد دلار) سرمایه‌گذاری در این حوزه است و سرمایه‌گذاران خارجی بسیاری نیز جهت سرمایه‌گذاری بر روی پروژه‌های توسعه انرژی جایگزین در آذربایجان اظهار تمایل کرده‌اند.
در سال ۲۰۱۴، حجم سرمایه‌گذاری در بخش مذکور از ۶۰ میلیون دلار گذشت و اخیراً نیز آذربایجان، نیروگاه خورشیدی را در جمهوری نخجوان افتتاح کرده است.
این نیروگاه ۲۰ مگاواتی، شامل ۷۸ هزار و ۶۸۴ پنل خورشیدی شیشه‌ای جدید است و بیش از ۳۰ تکنیک مختلف و بالغ بر ۴۰۰ نفر در اجرای این پروژه مشارکت دارند.
این نیروگاه سالانه حدود ۳۰ میلیون کیلووات ‌ساعت برق تولید نموده و نقش عمده‌ای را در تأمین برق جمهوری نخجوان ایفا می‌کند.
نیروگاه خورشیدی دیگری که ساخت آن سال آینده میلادی در آذربایجان به پایان خواهد رسید، نیروگاه قره‌داغ- سنگچال است که دارای ۳۶ هزار پنل خورشیدی با آخرین فناوری موجود است و ظرفیت کلی آن ۹ مگاوات بوده که پاسخگوی نیاز برق منطقه سنگچال و مرز قره‌داغ خواهد بود.
این گزارش یاد آور می‌شود، بهره‌برداری کامل از نیروگاه بادی “ینی یاشما” در منطقه خیزی نیز در برنامه سال آینده این کشور قرار دارد.
ظرفیت این نیروگاه نیز ۵۰ مگاوات گزارش شده که شامل ۲۰ توربین بادی خواهد بود.


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×