120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

۲۰۱۵_۴_۳_۸_۳۰_۵۵_۲۰۵عضو کمیته علمی رویداد آب و انرژی گفت: آینده انرژی در دنیا متعلق به استفاده از انرژی خورشید است و ایران پتانسیل خوبی در این زمینه دارد.
دکتر “مهدی احسان” با بیان این مطلب که انرژی یک برنامه‌ریزی کلی در هر مملکتی است، اظهار داشت: برای بسترسازی صادرات انرژی در قدم اول باید برنامه‌ریزی انرژی انجام شود که این برنامه ریزی تمامی صورت های تولید انرژی و نیازها را بررسی کرده و بر آن اساس مشخص می‌کند که تا چند سال آینده روی کدام انرژی‌ها و چقدر باید برنامه‌ریزی کرد.
او ادامه داد: در تمام دنیا از جمله در کشور ما روند تولید، انتقال و توزیع حالت انحصاری دارد که یا در دست دولت و یا در اختیار شرکت خصوصی است، اما از چند سال گذشته تصمیم گرفته شد که برق را به بازار بیاورند و از حالت انحصاری خارج کنند. این قضیه ورود مسائل اقتصادی را در برق ایجاد کرد.
وی ادامه داد: بر اساس نمودار میزان  مصرف انرژی از سال ۲۰۰۰ تا ۲۱۰۰ ، انرژی خورشیدی انرژی قابل توجهی در جهان خواهد بود، هر چند اکنون زیاد پر اهمیت نیست، ولی در دهه‌های آینده پر رنگ خواهد شد.
احسان با بیان اینکه آینده برای استفاده از انرژی خورشید است، ادامه داد: کشورهای غربی پیشرفت خوبی در این زمینه داشتند و کشور ما هم فعالیت‌هایی داشته است، ولی موانع و هشداری وجود دارد و آن اینکه اگر بخواهیم خیلی این انرژی را رایج کنیم،  ما واردکننده سلول های خورشیدی  می‌شویم و بازار ما از این سلول های خورشیدی چینی پر بشود.
او ادامه داد: این نگرانی وجود دارد که حجم بالایی از کانورترها در محل‌های غیر قابل اعتماد ساخته و وارد بازار شود؛ البته در این مورد وزارت نیرو در حال کار و فعالیت است.
احسان ادامه داد: برق تولید شده با انرژی خورشیدی یا باد را به قیمت حدود۹۰۰ تومان به ازای هر کیلووات ساعت از تولیدکننده می‌خرد، اما تعرفه برقی که به وزارت نیرو پرداخت می‌شود، هر کیلووات ساعت حدود ۶۰ تومان است.
او با بیان اینکه پتانسیل ایران برای توسعه انرژی خورشیدی و بادی بسیار خوب است، ادامه داد: سازمان انرژی‌های نو و مرکز تحقیقات نیرو منابع خوبی برای کسب اطلاعات در این زمینه هستند.
گفتنی است رویداد پیوند آب و انرژی شریف طی روزهای ۱۱ تا ۱۳ اسفند ماه ۹۴ برگزار خواهد شد و ضمن این رویداد مسابقه‌ای برگزار خواهد شد که علاوه بر ارایه ایده‌ها، طرح‌ها و معرفی آنها به شرکت‌ها و نهادهای مربوطه، ایده‌هایی را که پتانسیل صنعتی شدن دارند، تا مرحله تجاری سازی پیش خواهد برد.

 

منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×