120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

Capture-Mobility-Wind-Turbineاستفاده از انرژی باد فقط به استفاده از توربین‌های بادی غول‌پیکر محدود نمی‌شود.بر اساس روش جدیدی که برای استفاده از انرژی باد معرفی شده است، توربین بادی شهری کوچکی ابداع شده است که قادر است از باد ایجاد شده توسط خودروهای اتوبان‌ها، انرژی تولید کند.

تکنولوژی کپجرموبیلیتی (Capture Mobility) نوع جدیدی از استحصال انرژی از باد بوده و بیشتر به یک اثر هنری در کنار اتوبان‌ها و خیابان‌ها شباهت دارد. مخترع این دستگاه، Sanwal Muneer در باره کارکرد آن این‌گونه توضیح می‌دهد که عبور و مرور اتومبیل‌ها در اتوبان‌ها، باعث ایجاد و تولید باد می‌شود و این دستگاه قادر خواهد بود تا از این باد برای تولید انرژی استفاده کند. این توربین بادی یک ساختار هلیکال دارد که می‌تواند باد را از هر جهتی دریافت کند. وزن این توربین بادی کم بوده و طول پره‌های آن حدود ۱٫۲ متر می‌باشد. برای افزایش راندمان این دستگاه، امکان نصب پنل‌های خورشیدی بر روی پایه آن نیز وجود دارد تا بتواند از انرژی خورشید نیز به صورت هیبرید استفاده کند. انرژی تولیدی هرکدام از این توربین‌ها در طول روز حدود ۷ کیلووات می‌باشد که برای تأمین برق یک خانه متوسط در ۲۴ ساعت کافی است.

سازنده این توربین بادی می‌‌گوید هدف از ساخت آن، تولید وسیله‌ای بوده‌ که در تمام نقاط دنیا بتوان از آن استفاده نمود و برخلاف انرژی خورشیدی یا توربین‌های بادی بزرگ که فقط در سرعت‌های خاصی از باد کار می‌کنند، به شرایط آب و هوایی خاصی نیاز ندارد.

از دیگر مزیت‌های این توربین بادی مدرن، تاثیر مستقیم آن بر کاهش آلودگی هوا و تصفیه آن است. در ساخت بدنه این توربین بادی از موادی استفاده شده که به عنوان تصفیه‌کننده هوا عمل کرده و ذرات معلق در هوا و آلودگی تولید شده توسط خودروها را به خود جذب می‌نماید. این توربین بادی که توسط سرمایه‌گذار اصلی آن، شرکت Shell بوده است، موفق به کسب جوایز طراحی زیادی شده است و در حال حاضر در مناطقی از اسکاتلند از آن استفاده می‌شود. احتمال می‌رود به زودی در چین هم از آن بهره‌برداری شود.


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×