120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

۰۴۰۱۵۴۱۵۱۱۵۵۱۲۵۲احداث نیروگاه های تجدید پذیر،‌ کاهش تلفات و تبدیل نیروگاه های گازی به سیکل ترکیبی با اضافه کردن واحد بخار به این نیروگاه ها و بالا بردن بهره وری بخشی از برنامه های وزارت نیرو است.

وزیر نیرو از برنامه‌های گسترده و اقدام عملی وزارت نیرو برای کاهش انتشار کربن در کشور خبر داد.
مهندس “حمید چیت‌چیان” در حاشیه برگزاری آئین شانزدهمین دوره جایزه جهانی انرژی در سالن همایش‌های برج میلاد، در جمع خبرنگاران، با بیان این مطلب اظهار داشت: یکی از این برنامه‌ها این است که متعهد شده‌ایم تا سال ۲۰۳۰ حداقل ۷ هزار و ۵۰۰ مگاوات نیروگاه تجدیدشونده در کشور نصب کنیم.
وی نیروگاه‌های بادی، آبی کوچک، خورشیدی،‌ زمین گرمایی و زیست توده را جزو این برنامه دانست و ادامه داد: وزارت نیرو در برنامه ششم توسعه، ۵ هزار مگاوات از نیروگاه‌های فوق را اجرایی خواهد کرد.
چیت‌چیان با اشاره به سیاست‌های دولت یازدهم گفت: در همین راستا وزارت نیرو موظف است تمام برقی را که با استفاده از منابع تجدیدشونده انرژی تولید می‌شود، با قیمت تضمینی و به‌صورت بلندمدت خریداری کند.
وی کاهش تلفات در شبکه‌های برق کشور را از دیگر برنامه‌های وزارت نیرو ذکر کرد و افزود: این برنامه تاثیرات زیست محیطی شایان توجهی خواهد داشت، به‌طوریکه در یک سال و نیم گذشته ۴ درصد از تلفات شبکه توزیع برق را کاهش دادیم.
وزیر نیرو توضیح داد: در ابتدای دولت یازدهم تلفات شبکه برق کشور حدود ۱۵ درصد بود که هم اکنون به کمتر از ۱۱ درصد رسیده است.
وی تبدیل نیروگاه‌های گازی به نیروگاه‌های سیکل ترکیبی را از دیگر برنامه‌های وزارت نیرو ذکر کرد و ادامه داد: در زمان حاضر بیش از ۱۶ هزار مگاوات نیروگاه گازی داریم و برای احداث ۸ هزار مگاوات بخش بخار این نیروگاه‌ها قراردادهایی را منعقد کردیم که بر اساس قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی، ‌نیروگاه‌های بخار با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در نیروگاه‌های گازی تاسیس شود و طی چند سال از محل سوخت صرفه جویی شده، هزینه های سرمایه گذاری بخش بخار تماما از طرف دولت به بخش خصوصی پرداخت شود و سالیان سال از محل سوخت صرفه‌جویی شده، سود عاید بخش خصوصی خواهد شد.
چیت‌چیان با بیان اینکه در سال آینده نیروگاه پرند به بهره‌برداری می‌رسد، اضافه کرد: عملیات اجرایی نیروگاه طوس (فردوسی) و رودشور آغاز شده و سایر نیروگاه‌ها نیز به ترتیب وارد عملیات اجرایی می‌شوند.
وی با بیان اینکه ممکن است بخش خصوصی از بازگشت سرمایه توسط دولت با توجه به پایین بودن قیمت نفت نگران باشد، گفت: این نگرانی بی‌مورد است و بازگشت سرمایه از طریق صرفه‌جویی در مصرف سوخت ممکن است با تاخیر اندکی روبرو باشد، ولی مطمئنا بخش خصوصی از سود زیادی منتفع خواهد شد.
وزیر نیرو ادامه داد: معمولا اقتصادی بودن این طرح‌ها را در مقایسه با قیمت داخلی سوخت می‌سنجیم، در حالی که، زمانی که سوختی اعم از گازوئیل، مازوت، نفت خام یا گاز طبیعی صرفه‌جویی می‌شود، بلافاصله امکان صادرات سوخت صرفه‌جویی شده فراهم خواهد شد.
وی در ادامه با اشاره به قیمت خرید برق توسط دولت از انرژی‌های تجدیدپذیر از بخش خصوصی گفت: برخی قیمت خریداری برق توسط دولت را با قیمت فروش برق به مشترکان مقایسه می‌کنند،‌ در حالی‌که این مقایسه اشتباه است.
چیت‌چیان ادامه داد: در فرآیند تولید برق یا تصفیه نفت و یا در فعالیت‌های صنعتی دیگر، به هزینه‌های زیست محیطی توجه نمی‌کنیم، ‌یعنی با مصرف سوخت فسیلی، کربن و گازهای گلخانه‌ای و آلاینده‌ها منتشر می‌شود که هزینه‌ای را بر اجتماع تحمیل می‌کند.
وی در پایان تصریح کرد: بایستی در محاسبه بازگشت سرمایه بخش خصوصی در انرژی‌های نو مدنظر قرار گیرد تا سرمایه‌گذاران بخش خصوصی با رغبت وارد این عرصه شوند و با ضرر مالی روبرو نباشند.

 

منبع: پاون


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×