120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

ریزشبکه

اگر بشریت قدرت آن را داشت، قطعاً راهی برای ایجاد منابع جدید انرژی و سیستم‌های توزیع آن به منظور پاسخگویی به نیاز روزافزون برق که ناشی از رشد سریع صنعت و تجارت می‌باشد، پیدا می‌کرد. همچنین می‌توانست نیاز بیش از ۲ میلیارد نفر در جهان را که فقط ۶۰ میلیون نفر آن در آفریقا سکونت داشته و با کمبود برق مواجه هستند و یا به آن دسترسی ندارند، مرتفع سازد.

راه‌حل‌های مبتنی بر ریزشبکه ها و سیستم‌های تولید نیروی کوچک، در عین کوچکی ظرفیت و پراکندگی آنها، یکی از بهترین راه‌حل‌های موجود برای رفع نیاز مناطق روستایی که به شبکه برق سراسری دسترسی ندارند می‌باشد. ریزشبکه ها می‌توانند ناجی مردمانی باشند که در مناطق دورافتاده زندگی می‌کنند و چه بسا تا چند دهه آینده نیز امیدی به برق‌رسانی به آنها وجود نداشته باشد. اگر چه ریزشبکه ها نمی‌توانند جایگزین کاملی برای تولید برق به صورت مرکزی باشند، اما به برق‌رسانی به بسیاری از مناطق فقیرنشین و دورافتاده کمک خواهد کرد.

کاهش هزینه و قیمت انرژی‌های تجدیدپذیر

یکی از عواملی که باعث شده است حل مشکل تأمین برق در مناطق دورافتاده با سرعت بیشتری مورد پیگیری قرار گیرد، کاهش روزافزون هزینه‌ها و قیمت انرژی‌های تجدیدپذیر است. بدیهی است که کاهش قیمت انرژی‌های تجدیدپذیر، نرخ پذیرش تکنولوژی مرتبط با آنها را افزایش خواهد داد.

موانع پذیرش ریزشبکه ها

اگرچه چندی است که محبوبیت ریزشبکه ها بیشتر شده است، اما توسعه بیشتر آنها تحت تأثیر سیاست‌های کلی کشورها، علی‌الخصوص آنهایی که تمایل زیادی به تولید متمرکز دارند قرار می گیرد. از آنجا که هیچ سرمایه‌گذاری حاضر نیست در شرایط مبهم سرمایه خود را به خطر انداخته و ریسک زیادی را متحمل شود، شک و ابهام در سیاست‌های بکارگیری ریزشبکه ها ، مانع رشد و توسعه کافی آن گردیده است.

ریزشبکه

در برخی کشورها از قبیل کنیا و تانزانیا که هزینه احداث نیروگاه‌های تولید برق به صورت متمرکز بسیار زیاد می‌باشد، دولت به نصب ریزشبکه ها و ایجاد مشوق‌های لازم برای آن روی آورده است. به این ترتیب، همه این ریزشبکه ها به شبکه برق سراسری متصل می‌شوند. همچنین، در بسیاری از نقاط دنیا که امکان تولید برق از انرژی بادی و خورشیدی وجود دارد، ریزشبکه ها عمدتاً به صورت خصوصی مورد سرمایه‌گذاری و بهره‌برداری قرار می‌گیرند.

سوار بر موج فن‌آوری

با افزایش محبوبیت ریزشبکه ها در کشورهای فقیرنشین یا در حال توسعه، پیشرفت‌های زیادی نیز در بخش فن‌آوری‌های انرژی حاصل می‌گردد. این تکنولوژی‌ها شامل سیستم‌های SCADA، تجهیزات الکترونیکی هوشمند، پروتکل‌های ارتباطی، سیستم‌های اتوماسیون پست‌های برق، سیستم‌های مدیریت انرژی، مدیریت مصرف انرژی خانگی و سیستم‌های مدیریت و اتوماسیون انتقال و توزیع می‌گردد.

 

منبع: IndustryTap


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×