120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

همه ما به دیدن پنل های خورشیدی تخت و بزرگ برای تولید انرژی الکتریکی عادت کرده ایم، اما گروهی از محققان در دانشگاه MIT، عقیده دارند که پنل های خورشیدی تخت کارایی و بازدهی لازم برای جذب انرژی خورشیدی را دارا نیستند. در این مطلب می‌خواهیم درباره برج خورشیدی صحبت کنیم:

آنها با استفاده از نصب پنل های خورشیدی کوچکتر با آرایش و زوایای نصب مختلف بر روی یک برج متوجه شدند که به این صورت از یک سطح یکسان می توان بین 2 تا 20 برابر انرژی بیشتری دریافت نمود. در حالیکه سطح یک پنل به صورت عادی مستقیماً رو به خورشید قرار گرفته است، این برج با پنل هایی که از زوایای مختلف بهره می برد حتی زمانی که شدت تابش خورشید کم بوده و یا  آسمان ابری است، قابلیت بیشتری در جذب اشعه های نور خورشید دارد. یکی دیگر از مزایای این روش، بهره مندی از جریان قدرت یکنواخت تر می باشد.

این تیم تحقیقاتی از مدلسازی کامپیوتری برای تشخیص شکل و چیدمان بهینه استفاده نموده و ایده های مختلف خود را در آزمایشگاه MIT مورد ارزیابی و آزمایش قرار دادند. هدف آنها تنها ساخت یک ژنراتور با بازدهی و کارایی بالاتر نبود، بلکه آنها می خواستند محصولی ابداع نمایند تا به بهترین صورت حمل و نصب شود. بدین منظور، این برج به نحوی طراحی گردید تا برای حمل به صورت تخت تا خورده و در محل اصلی که برای نصب آن در نظر گرفته شده است، تا رسیدن به اندازه اصلی آن باز شود.

شاید روزی برسد که سقف خانه های ما همچون یک جوجه تیغی با تکنولوژی پیشرفته از این برجک های مشکی رنگ پوشیده شده باشد و برق مورد نیازمان را تولید نماید.


  1. mehdi

    ازشکل ژنراتور شما خیلی لذت بردم واقعا عالیه.اگه امکان داره از جزییاتش بیشتر برام ایمیل کنید.باتشکر

Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×