120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

دوستدار محیط و یا به اصطلاح “سبز بودن” هنوز هم یک فلسفه جدید است و هنوز هم فرصتهای بسیار زیادی برای ابداع، نوآوری و بهبود شکل ظاهری و عملکرد وسایل مورد استفاده در زندگی روزمره و تکنولوژی وابسته به آنها به منظور تطابق بیشتر با محیط زیست وجود دارد.

در سال 2011 شاهد چندین نوآوری در زمینه کارایی و شکل ظاهری برخی طرحهای منطبق با محیط زیست بودیم که با هدف فراهم ساختن فرصت استفاده آسان‌تر و همگانی‌تر ایجاد شده بودند. در این مطلب درباره پنج ایده جالب و برتر سال 2011 به شما خواهیم گفت.

1-    صرفه‌جویی در فضای خانگی

مفهوم و تصور آپارتمان‌های انعطاف‌پذیر (domestic transformer apartments) در جوامعی که با مسایلی از قبیل کمبود فضا و مدیریت هزینه‌های انرژی دست به گریبان و خواهان زندگی بهتر هستند، جایگاه ویژه‌ای یافته است. اخیراً یک آرشیتکت هنگ‌کنگی موفق به طراحی و ساخت یک آپارتمان مدرن با مساحت 30 متر مربع شده است که از دیوارهایی با قابلیت جابجایی بهره می‌برد. این دیوارهای جابجا شونده، قابلیت ساخت 24 ترکیب مختلف از اتاقها را امکان‌پذیر می‌سازند.

2-   گلخانه زیست‌بوم

با هدف زدن پل بین فن‌آوری و طبیعت، یک طراح انگلیسی مقیم لندن گلخانه زیست‌بوم ساخته است. یک تاماگوچی (Tamagotchi) که زنده است و نفس می‌کشد. این گلخانه کوچک از طریق آی‌پد یا تلفن هوشمند شما کنترل شده و به شما این امکان را می‌دهد تا با تنظیم نور و شرایط دمایی و آب و هوایی محیط اطراف و میزان مصرف آب توسط گجت هوشمند خود، به رشد و نمو موجود زنده داخل آن کمک کنید.

3- جنگل عمودی

ساکنین میلان ایتالیا به زودی میزبان اولین جنگل افقی دنیا خواهند بود. این شهر در حال ساخت یک ساختمان 27 طبقه است که ساختار متراکم و گسترده جنگلی و زندگی گیاهان روی آن باعث تولید رطوبت و اکسیژن و جذب دی اکسید کربن و گرد و غبار موجود در فضای اطراف می‌گردد. از طرفی دیگر، این پوشش گیاهی از ساختمان در مقابل آلودگی‌های صوتی و اشعه‌های مختلف مجاور محافظت می‌کند. با این شرایط، نه تنها شاهد افزایش کیفیت زندگی ساکنین ساختمان خواهیم بود، بلکه کمک بزرگتری به کاهش چشمگیر مصرف انرژی خواهد نمود.

4-  مزرعه پارازیت!

طرح موفق دیگری در طراحی خانه‌ها، “مزرعه پارازیت” نام دارد. ایده‌ای که علیرغم نام عجیب آن، کاربرد بسیار جالبی داشته و اجازه می‌دهد حتی در آشپزخانه‌های کوچک نیز کود مورد نیاز گیاهان را تهیه نمود. این مزرعه کوچک شامل چند گلدان با نوردهی مناسب برای رشد گیاهان و سطل زباله است که درپوش این سطل زباله به صورت یک تخته برش و خردکردن مواد غذایی طراحی شده است. این سطل زباله به راحتی بر روی هر نوع میز آشپزخانه‌ای نصب می‌شود.

5-  پیل سوختی برای لپ تاپ

بالاخره زمان استراحت شارژر باتری لپ تاپ هم فرا رسید! شرکت اپل (Apple) اختراعی را در زمینه پیل‌های سوختی به ثبت رسانده که وابستگی به سوخت‌های فسیلی را کاهش می‌دهد. این پیل سوختی هیدروژنی نه تنها زمان بیشتری برای کار با لپ تاپ فراهم می‌کند، بلکه قادر است با یکبار شارژ برای هفته‌ها دوام بیاورد.


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×