120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

با حذف سیال مبرد مضر برای لایه اوزون توسط سازندگان سیستم‌های تهویه مطبوع، این صنعت رفته رفته در حال تبدیل شدن به صنعت سبز می‌باشد. همچنین برخی نوآوری‌ها در فن‌آوری این تجهیزات، سیستم‌های تهویه مطبوع را به سمت “سبز” بودن سوق می‌دهد.

در اینجا قصد داریم هفت راه یا نکته مهمی که منجر به سبزتر شدن سیستم‌های تهویه مطبوع می‌گردد به شما معرفی نماییم:

1-    اهمیت سایز دستگاه

یک دستگاه تهویه مطبوع (Air Conditioning System) که سایز آن متناسب با بزرگی محیط مورد استفاده انتخاب نشده باشد، نه تنها فضا را خنک نمی‌کند بلکه باعث اتلاف انرژی برق و افزایش هزینه‌های ناشی از آن می‌شود. دلیل آن این است که دستگاه قادر به برقراری تعادل بین هوای خنک شده توسط کندانسور با هوای مرطوب محیط که توسط اواپراتور جذب می‌شود نخواهد بود.

2-  کمپرسورهای دو مرحله‌ای

معمولاً کمپرسور یک سیستم تهویه مطبوع بیشترین مصرف انرژی در دستگاه را داراست. کمپرسورها مجبورند تا بخارات داغ مبرد را تا تبدیل شدن به فاز مایع و خنک فشرده نمایند. لذا کمپرسورهای دو مرحله‌ای به صورت خودکار در روزهای سردتر کار کمتری بر روی سیال مبرد انجام داده و چنانچه هوای محیط گرمتر شود، طبقه دوم کمپرسور وارد عمل خواهد شد. بدین ترتیب کمپرسورهای دو مرحله‌ای در مصرف انرژی کمک زیادی خواهند کرد.

3- شخصی سازی سیستم‌ها

بعضی از دستگاه‌های تهویه مطبوع با استفاده از یک منبع انرژی خاص برای سرمایش و یک منبع انرژی دیگر برای گرمایش به بهینه‌ترین حالت مصرف خود می‌رسند. شخصی‌سازی هر یک از تجهیزات، از ترموستات گرفته تا کویل‌های داخلی، تأثیر شگرفی بر کارایی سیستم خواهد داشت.

4-  پمپ‌های حرارتی ژئوترمال

پمپ حرارتی زمین گرمایی، از زمین به عنوان یک منبع انرژی استفاده نموده و باعث جریان طبیعی گرما از یک نقطه گرم زمین به محیط خنک‌تر می‌شود. استفاده از این نوع پمپ باعث صرفه‌جویی 40 درصدی در هزینه‌های سرمایش یک سیستم تهویه مطبوع می‌گردد. اگر چه نصب این پمپ‌ها هزینه‌های اولیه بیشتری را طلب می‌کنند، اما به دلیل کارایی بالاتر، در دراز مدت مقرون به صرفه خواهند بود.

5-  ترموستات‌های قابل برنامه‌ریزی

استفاده از ترموستات‌های هوشمند و قابل برنامه‌ریزی یکی از موثرترین روش‌های استفاده بهینه از سیستم‌های تهویه مطبوع می‌باشد. با برنامه‌ریزی این ترموستات‌ها می‌توان در زمانی که کسی در خانه نیست، سیستم را خاموش نگاه داشت و با ورود ساکنین، مجدداً راه‌اندازی نمود.

6-  تعمیر و نگهداری منظم

هر سیستم تهویه مطبوع بایستی حداقل یکبار در سال توسط متخصصین مورد بازدید قرار گیرد. این بازدیدها و تعمیرات احتمالی شامل تست فشار سیال مبرد، کنترل جریان هوا و ردیابی نشتی‌های احتمالی می‌باشد.

7- تعویض سیستم‌های تهویه مطبوع قدیمی

بیش از 89 میلیون سیستم گرمایش و سرمایش مورد استفاده در آمریکا، قریب به 10 سال پیش نصب شده‌اند و همه این سیستم‌ها پایین از استاندارد مورد نیاز امروزه در حال کار هستند. شاید بهترین حالتی که می‌توان برای این سیستم‌ها در نظر گرفت جایگزینی آنها با سیستم‌های جدید و دوستدار طبیعت (Eco-Friendly) می‌باشد.


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×