120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

هر زمان که صحبت از انرژی خورشیدی می‌شود، ذهن اکثر مردم به سمت پنل‌های خورشیدی (فتوولتائیک) معطوف می‌شود. اما این یک حقیقت است که در حال حاضر استفاده از انرژی خورشیدی جهت گرمایش بسیار مقرون به صرفه‌تر از استفاده از آن برای تولید برق می‌باشد.

آبگرمکن خورشیدی و گرم‌کننده هوا دو نوع اصلی گرمکن‌های خورشیدی محسوب می‌شوند. نحوه عملکرد یک گرمکن هوا به این صورت است انرژی گرمایی خورشید را از طریق یک سیال جاذب جذب نموده و آنرا جهت گرم کردن هوای خانه یا محیط زندگی منتقل می‌کنند. این نوع از گرمکن‌های هوا قابل نصب بر روی دیوار، سقف و حتی پنجره‌ها می‌باشد و به طور کلی شامل سیال جاذب، عایق‌بندی مناسب جهت حفظ حرارت و سیستم انتقال حرارت به داخل ساختمان می‌باشند.

آبگرمکن خورشیدی به نسبت گرمکن خورشیدی هوا مصرف و کاربرد بیشتری دارد. امروزه استفاده از آبگرمکن خورشیدی در ژاپن تقریباً اجباری شده و در کشورهای یونان، ترکیه، چین، استرالیا و بسیاری دیگر به طور چشمگیری مورد استفاده قرار گرفته‌اند. اصول کارکرد این نوع از آبگرمکن‌ها نیز استفاده از یک سیال جاذب جهت گرم کردن آب پیرامون آن است و ساختمان نسبتاً ساده‌ای دارد. در واقع این آبگرمکن‌ها در اروپای شمالی نیز مورد استقبال قرار گرفته‌اند و در بسیاری از منازل مسکونی در حال استفاده است. آبگرمکن‌های خورشیدی نه تنها مصارف خانگی دارند، بلکه در ابعاد بزرگتر نیز مصارف صنعتی داشته و با استفاده از آینه‌های سهموی اشعه‌های تابشی خورشید را به سمت کلکتور و میله حاوی سیال جاذب متمرکز می‌کنند.

با استفاده از آبگرمکن خورشیدی می‌توان تا 85% از آب گرم مصرفی خانه‌های مسکونی را تأمین نمود. اگر چه این کل مصرف را شامل نمی‌شود، اما به میزان چشمگیری در کاهش هزینه‌ها تأثیرگذار خواهد بود. انرژی خورشیدی، در تمامی اشکال آن، انرژی آینده خواهد بود و با گذشت سال‌ها توجه بیشتری را به خود جذب می‌کند و می‌تواند منبع تمام نشدنی انرژی بزرگی برای بخش عظیمی از جامعه باشد. اگر چه هنوز استفاده از این تکنولوژی، مخصوصاً آبگرمکن‌های خورشیدی در ایران رواج نیافته است، اما باور داشته باشید که شما نیز می‌توانید علاوه بر مشارکت در حفظ منابع طبیعی و محیط زیست، در بخش بزرگی از هزینه‌ها صرفه‌جویی نمایید.


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×