120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

همانطور که از عنوان این مطلب بر می‌آید می‌خواهیم در مورد لامپ های LED صحبت کنیم: استفاده از نورپردازی مناسب یکی از اصول ابتدایی و بسیار مهم در طراحی داخلی ساختمان ها می باشد. از این طریق می تواند بین یک طراحی خوب و یک طراحی عالی تمایز قائل شد. استفاده از نور کم و متمرکز در یک نقطه از خانه می تواند منجر به ایجاد یک حس خاص شود، در حالیکه استفاده از نور شدید و گسترده در بخشی دیگر از خانه در نمایش یک ویژگی یا اثری که ممکن از به صورت عادی به چشم نیاید، می تواند تأثیر شگرفی داشته باشد.

با نگاهی به مصارف انرژی در آمریکا، حدود 5% از کل مصرف انرژی در این کشور صرف روشنایی منازل مردم می شود. این بدان معناست که نیمی از انرژی تولید شده توسط منابع تجدیدپذیر (خورشیدی، بادی، زمین گرمایی، هیدروپاور و زیست توده) به صورت مصارف روشنایی مورد استفاده قرار می گیرد.

چیزی در حدود 11% مبلغ قبوض برق خانه های آمریکا و 38% قبوض برق فروشگاه ها، مدارس و مجتمع های اداری مربوط به سیستم های روشنایی می گردد. بنابراین جهان در حال مصرف غیربهینه انرژی (و سرمایه) به دلیل استفاده نا صحیح از سیستم های روشنایی است.

خوشبختانه با تلاشهای بعمل آمده در این زمینه، این امکان وجود دارد تا بدون از دست دادن کیفیت روشنایی منازل و محیط های کاری، بجای استفاده از لامپهای حجیم و سنتی که مصرف برق زیادی دارند، از لامپ های LED کارآمد بهره جست. به این ترتیب، نه تنها هزینه های جاری زندگی پایین می آید، بلکه کمک شایانی به اقتصاد کشور و حرکت به سمت توسعه یافتگی خواهد بود.

اجازه بدهید این موضوع را با یک مثال یا محاسبه ساده، کمی شفاف تر کنیم: لامپ های LED در حدود 50.000 ساعت عمر کرده، مصرف آن در حدود 329 کیلووات ساعت در سال بوده و هزینه ای معادل 32.85 دلار در سال در بر دارد. اما یک لامپ حبابی تنها 1200 ساعت عمر می کند، 3285 کیلووات ساعت در سال انرژی مصرف کرده و 328.6 دلار در سال هزینه خواهد داشت. این یعنی 10 برابر انرژی و هزینه در هر سال! حتی لامپهای فلورسنت نیز قادر به رقابت نخواهند بود، چرا که آنها نیز 8000 ساعت عمر می کنند، 767 کیلووات ساعت در سال مصرف انرژی دارند و 76.65 دلار در سال هزینه در بر دارند که چیزی در حدود دو برابر لامپهای LED است.

علاوه بر این، لامپ های LED به دلیل کوچک بودن این امکان را برای طراحان داخلی فراهم نموده است تا طرحهای بدیع و زیبا خلق نمایند. در حال حاضر لامپهای LED در طرح ها و اندازه های مختلف تولید شده اند که استفاده از آنها نه تنها در خلق زیبایی ها موثر خواهد بود بلکه مصرف انرژی را نیز تا حد بسیار زیادی کاهش می دهد.

بنابراین اگر زمانی تصمیم به خرید لامپ داشتید، اول به این موضوع و اینکه چقدر می توانید در کاهش هزینه ها و مصارف انرژی سهیم باشید هم فکر کنید! مطمئناً خرید لامپ های LED را هم درنظر داشته باشید.


  1. علیرضا طالبی

    سلام ضمن تشکر از مطالب خوب لطفا در خصوص نقش محیط های رطوبی در لامپهای LED اعلام نظر فرمائید.آیا رطوبت عمر انها را کم و کارکردشان را مختل میکند.

Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×