120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

دوچرخه برقی

امروزه به شکرانه وجود برق، استفاده از دوچرخه هم آسانتر و جذاب‌تر شده است. دوچرخه‌های برقی به عنوان یک وسایل نقلیه صنعت رو به رشدی را به خود اختصاص داده است. در این مقاله سعی خواهیم کرد نگاهی به مزایای اقتصادی و زیست محیطی این وسیله نقلیه داشته باشیم و مشخص نماییم تا چه حد به خودرو نیاز واقعی داریم.

در شهرهای شلوغ و خیابان‌های مملو از خودرو و پر ترافیک کشورهای آسیایی، امروزه شاهد تردد بسیاری از شهروندان بوسیله دوچرخه و یا اسکوتر هستیم. البته یکی از دلایل آن، افزایش قیمت سوخت نیز هست. چندی است که دیگر مردم رغبتی به زندگی در حومه و اطراف شهرهای بزرگ نداشته و برای کاهش هزینه‌های تردد برون شهری و درون شهری ترجیح می‌دهند تا حد ممکن به مرکز شهر و محل‌های تجاری یا اداری نزدیک‌تر باشند. این امر باعث شده است تا بیش از پیش بر جمعیت و تراکم این مناطق افزوده شود. از این رو تعدادی از سازندگان راه حل‌هایی برای رفع این مشکل ارایه نموده‌اند که مدتهاست در آسیا از آن استقبال شده و مورد استفاده قرار گرفته است. در حال حاضر نیز تلاش‌هایی برای ایجاد تسهیلات و آسودگی بیشتر در استفاده از دوچرخه برقی برای همگان صرف نظر از وضعیت جسمانی آنها صورت پذیرفته است.

دوچرخه برقی امروزی نسبت به روزهای نخستین پیدایش آن پیشرفت‌های زیادی داشته است. موتورهای الکتریکی و باتری‌ها جدید بسیار کوچکتر و با قدرت‌تر از قبل شده‌اند و این امکان وجود دارد تا از آنها برای طی یک مسیر 30مایلی (45 کیلومتر) بدون نیاز به شارژ مجدد استفاده نمود. استفاده از دوچرخه در ساعات اوج شلوغی شهرها نه تنها به حفظ محیط زیست کمک می‌کند، بلکه تجربه و تحقیقات اخیر نشان داده است که می‌توان تا 20% از زمان رسیدن به مقصد نیز کاست. مطالعات اخیر نشان داده است که چنانچه تنها 30% از شهروندان دوچرخه را جایگزین خودروی شخصی خود کنند، تا 80% به کارایی مسیرهای تردد درون شهری افزوده خواهد گردید. با توجه به شرایط فوق، پیش‌بینی می‌شود طی دهه‌های آینده، استفاده از دوچرخه‌های برقی رواج بیشتری یافته و فرهنگ استفاده از آن جای خود را در میان مردم باز نماید.

اما چند نکته‌ای که نباید در ایران از آن غافل بود:

1- زیرساخت‌های صحیح شهری جهت افزایش ایمنی بیشتر دوچرخه‌سواران

2- اصلاح الگوی رانندگی جامعه

3- شرایط خاص بانوان در استفاده از این وسیله نقلیه

به نظر شما راهکارها و روشهای معرفی این فرهنگ در جامعه ایران تا چه حد امکان‌پذیر است؟ آیا می‌توانیم از این وسیله نقلیه به طور صحیح و ایمن استفاده نماییم؟ چه مشکلات و موانعی بر سر راه استفاده از دوچرخه‌ها (معمولی و برقی) وجود دارد؟ امیدواریم بتوانیم از این طریق این مقاله و دریافت نظرات شما به نتایج مطلوبی برسیم. پس منتظر نظرات شما خواهیم ماند.


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×