120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

امسال شاهد چند اختراع جالب در رابطه با پیشرفت به سوی فن‌آوری‌های پاک بودیم. در اینجا در خصوص سه مورد از آنها صحبت خواهیم کرد:

1- دستگاه خودپرداز دوستدار محیط زیست (Eco ATM)

اخیراً یک شرکت در سانفرانسیسکو آمریکا با جذب بودجه‌ای به میزان هفده میلیون دلار قصد دارد تا طرح گسترش دستگاه‌های خودپرداز دوستدار محیط زیست را اجرایی نماید. با توجه به موضوع داغ این روزها که زبانه الکترونیک یا e-waste نام گرفته است، به نظر می‌رسد این یک حرکت به موقع در زمینه کاهش آیندگی ناشی از تجهیزات الکترونیکی باشد. بهره‌برداری از تعدادی از این دستگاه‌ها در کالیفرنیا، حاکی از محبوبیت و دوستی آن با محیط زیست است. اما کار این دستگاه چیست؟! این دستگاه خودپرداز، گوشی تلفن همراه شما را از طریق یک درگاه دریافت کرده و شروع به آنالیز آن می‌کند. این دستگاه برای شناسایی تلفن همراه شما از یک دوربین که در داخل آن نصب شده است، استفاده کرده و سپس آن را از لحاظ صدمات ظاهری مورد بازرسی قرار می‌دهد. سپس دستگاهATM، با اتصال یک کانکشن مخصوص قابلیت بوت شدن (راه‌اندازی اولیه گوشی) را بررسی می‌کند. با انجام این مراحل، دستگاه قادر خواهد بود تا پیشنهاد قیمت خود را ارایه کند! اگر تلفن همراه شما هنوز قابلیت کار کردن داشته باشد مسلماً قیمت پیشنهادی بالاتری دریافت خواهید کرد، چرا که این تلفن با یک سری تعمیرات کوچک هنوز قابلیت فروش به صورت دست دوم را خواهد داشت. اما اگر گوشی تلفن خراب بوده و یا دیگر قابل استفاده نباشد بر مبنای فلز قراضه آن قیمت‌گذاری می‌شود و به شما این امکان داده می‌شود تا از بین گزینه‌های دریافت به صورت نقدی، کارت هدیه و یا اختصاص وجه به یکی از موسسات خیریه یکی را انتخاب نمایید.

به نظر شما اختراع این دستگاه و روش جمع‌آوری گوشی‌های بلا استفاده تا چه می‌تواند در آینده مورد استفاده قرار گرفته و مفید واقع شود؟

2- پیل سوختی هیدروژنی برای لپ تاپ

شرکت اپل (Apple) اخیراً موفق به اختراع و ثبت امتیاز استفاده از پیل سوختی هیدروژنی در باتری لپ‌تاپ‌ها شده است. با توجه به چگالی قدرت بیشتر آنها، این نه تنها به معنی داشتن یک باتری سبز است، بلکه از لحاظ کارایی و راندمان نیز بالاتر خواهد بود.

3- ترموستات آشیانه (Nest)

nestاختراع و کار طراحی محصولی به نام Nest که معنای لغوی آن آشیانه است، توسط تونی فادل (Tony Fadell)، یعنی همان شخصی که مسئول طراحی iPod بود، به اتمام رسیده است. با این مقدمه، جای هیچ شکی در زیبایی ظاهری این محصول باقی نمی‌ماند!

اما این محصول چیزی نیست جز یک ترموستات! اما نکته قابل توجه این است که این ترموستات به صورت هوشمندانه خود را آموزش می‌دهد. “آشیانه” رفتار ساکنین را در بازه‌های مختلف طی روز و زمانی که دمای هوا را کاهش یا افزایش می‌دهند آنالیز می‌کند و از این طریق در باره شرایط دمایی ایده‌آل شما آموزش می‌بیند. این دستگاه حتی قادر خواهد بود تا زمان‌هایی را که شما در منزل نیستید، پیش‌بینی کند. از آنجا که 50% انرژی صرف مصارف گرمایش و سرمایش می‌گردد استفاده از این ترموستات می‌تواند تأثیر بسزایی در هزینه‌ها داشته باشد. نظر شما در این باره چیست؟


  1. امین

    واقعا که گل کاشتید ,ممنون به خاطر این اطلاعات مفیدی که در اختیار ما میذارید.

  2. پیام

    با اون دستگاه خودپرداز حال کردم، اگه جهانی بشه و غیر از گوشی موبایل چیزای دیگه هم بگیره خیلی خوب میشه.

Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×