120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

سقف های خورشیدی

با تلفیق فن‌آوری خورشیدی با مصالح استاندارد مورد استفاده در سقف خانه‌ها، سقف‌های یکپارچه خورشیدی یا همان Solar Shingles به یکی از داغ‌ترین مباحث روز در بازار محصولات فتوولتائیک یکپارچه با ساختمان (BIPVs) تبدیل شده است. ترکیب یکپارچه و بدون درز این سلول‌های خورشیدی در سقف، این امکان را برای صاحبان خانه‌ها فراهم می‌کند تا بدون نگرانی از شکل ظاهری پنل‌های خورشیدی معمول، از مزایای انرژی‌های تجدیدپذیر بهره‌مند شوند. این سقف های خورشیدی به دلیل زیبایی ظاهری و اثرات ملموس آنها در اقتصاد و انرژی، این روزها از محبوبیت خاصی برخوردار شده‌اند.

در حالیکه روش‌های زیادی برای بهره‌مندی از انرژی خورشیدی در منازل مسکونی وجود دارد، استفاده از تکنولوژی این سقف های خورشیدی یکی از مقرون به صرفه‌ترین روش‌های ممکن امروزه است. با استفاده از سیستم سقف های یکپارچه خورشیدی، در حدود 15% بیشتر از زمانی که از یک سقف معمولی و یک سیستم خورشیدی جداگانه استفاده می‌شود، در هزینه‌ها صرفه‌جویی خواهد شد. با توجه به مزایای فراوان سقف های خورشیدی، استفاده از آنها در ساخت و سازهای جدید یکی از بهترین و قوی‌ترین گزینه‌ها برای انتخاب خواهند بود.

همچنین در جوامعی که قوانین خاصی برای معافیت‌های مالیاتی ناشی از سیستم‌های مبتنی بر انرژی‌های تجدیدپذیر وجود دارد، استفاده از اینگونه مصالح گزینه‌ای شایسته و بایسته است.

برای آنکه سقف‌های یکپارچه خورشیدی بتوانند از یک طرف به عنوان مصالح مناسب برای استفاده در سقف‌ها استفاده شوند و از طرفی دیگر الزامات یک محصول خورشیدی را رعایت کرده باشند، بایستی از استانداردهای سختگیرانه‌ای تبعیت کنند. بهترین محصول آن است که رتبه A آتشنشانی و ظرفیت بار زیاد برای برف داشته باشد و در مقابل تگرگ، باد و باران مقاومت داشته باشد. بسته به محصول خورشیدی که انتخاب می‌کنید از گارانتی 20 ساله که عمر محصول را تضمین خواهد کرد بهره خواهید برد. بیشتر این سیستم‌ها در 10 سال اول بهره‌برداری، هزینه‌های سرمایه‌گذاری اولیه را مستهلک نموده و این امکان فراهم خواهد شد تا طی 10 سال باقیمانده از انرژی رایگان استفاده کنید.

به نظر شما، استفاده از این سقف های خورشیدی تا چه حد در ایران امکان‌پذیر خواهد بود؟


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×