120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

در بسیاری از کشورهای قوانینی جهت اجبار به استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر وضع شده است که نمونه‌ای از آن را در آلمان می‌توان مشاهده نمود. پس از اتفاق ناگواری که نیروگاه هسته‌ای ژاپن رخ داد، اقدامات گسترده‌ای در آلمان صورت گرفت تا انرژی مورد نیاز این کشور به صورت ایمن و از طریق استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر حاصل گردد. درس‌هایی که دانشمندان و سیاستمداران آلمانی از اتفاق ژاپن آموختند آنها را متقاعد نمود تا حرکت بسیار جدی‌تری در این زمینه نیاز است.

سایر کشورها نیز با الهام از این موضوع، قوانین مختلفی را وضع نموده‌اند. از تاریخ یکم ژوئیه سال جاری در کشور استرالیا قانون تکان‌دهنده مالیات بر کربن جهت اجبار شرکتها و سازمان‌ها در کاهش میزان آلایندگی و استفاده بیشتر از انرژی‌های پاک اجرا می‌شود. طبق این قانون 300 شرکتی که بیشترین آلایندگی را دارند مجبور خواهند بود به ازای هر تن آلاینده گلخانه‌ای که تولید می‌کنند، مالیاتی (جریمه‌ای) معادل 24 دلار آمریکا پرداخت نمایند. در کشورهای اروپایی این رقم بین 8 تا 10 دلار آمریکاست.

دلیل واضح و محکمی برای وضع قانون بسیار سختگیرانه مالیات بر کربن در استرالیا وجود دارد. جمعیت این کشور 22.5 میلیون نفر معادل 0.3% کل جمعیت جهان است. اما همین 0.3% عامل ایجاد 2% از کل آلاینده‌ها و گازهای گلخانه‌ای جهان هستند، به طوریکه استرالیا به بزرگترین آلاینده کربنی دنیا بدل شده است. به همین دلیل استرالیا قانون مالیات بر کربن را با این شدت و به امید ایجاد تغییرات مثبت اعمال نموده است.

البته نه تنها صنایع این کشور، بلکه شهروندان عادی استرالیا نیز به سختگیرانه بودن و شدت تعریف شده در این قانون اعتراض دارند. آنها اعتقاد دارند مالیات بر کربن باعث افزایش قیمت کالا خواهد شد. بسیاری معتقد هستند وضع و اجرای چنین قانونی در این مقطع زمانی که استرالیا به تازگی از بحران اقتصادی ایجاد شده ظرف چند سال گذشته رهایی یافته است، چندان هم ضروری به نظر نمی‌رسد. اما این معترضین که نگران افزایش قیمت‌ها هستند به این مسئله توجه نکرده‌اند که هدف اصلی این قانون جلوگیری از ایجاد آلاینده‌‌ها است و هدف دولت از این قانون جریمه شرکتها و کسب درآمد نیست.

برخی اوقات تغییر به سوی پیشرفت و بهبود شرایط نیاز به یک محرک دارد. برای برخی، این محرک، رسیدن به شرایط بحرانی و قرار گرفتن در برابر یک فاجعه است. برای برخی دیگر به پایان رسیدن منابع است. اما صرف نظر از محرک لازم برای اعمال تغییرات رفتاری، بایستی برای آگاهی از تأثیرات سوء تغییرات آب و هوایی و لزوم استفاده از منابع مناسب‌تر انرژی اهمیت بیشتری قائل شد. اگر چه ممکن است در ابتدای راه نیاز به تحمل سختی بیشتری وجود داشته باشد، اما مسلماً این بهبود مستمر در آینده‌ای نه چندان دور شرایط بسیار بهتری را برای محیط زیست و بشریت رقم خواهد زد.

به نظر شما شرایط ایران، آلایندگی کارخانجات و صنایع آن، شرایط استفاده از انرژی‌های پاک و فرهنگ‌سازی مربوطه چگونه است؟ آیا به نظرتان سرعت لازم برای رسیدن به شرایط مطلوب استفاده از انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر را داریم؟ آیا می‌توان قانون مالیات بر کربن را مشابه آنچه در سایر کشورها اجرا می‌شود بکار برد؟


  1. پروین درخشان

    فکر می کنم اگر آمار دقیقی از انرژی ها ی پاک وتجدید پذیر و میزان آلاینده های موجود در ایران بتواند راهنمای جواب این سوال باشد.

  2. پروین درخشان

    فکر می کنم اگر آمار دقیقی از انرژی های پاک وتجدید پذیر ومیزان آلاینده های موجود در ایران (مثلا کربن وجود داشته باشد بتواند راهنمای پاسخ این سوال باشد.ممنون

Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×