120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

پنل خورشیدی

انرژی خورشیدی یکی از بهترین منابع انرژی تجدیدپذیر در دنیاست. خورشید تقریباً در همه جای دنیا می‌تابد و به میزان کافی انرژی مورد نیاز جهت برقدار کردن تمامی خانه‌ها و اماکن عمومی را تأمین می‌کند. شاید روزی فرا رسد که انرژی خورشیدی به طور کامل جایگزین انرژی حاصل از سوخت های فسیلی و اصلی‌ترین منبع انرژی در دنیا گردد . اما قبل از اینکه این اتفاق رخ دهد لازم است تا محققان روش های جدیدی را جهت استحصال انرژی خورشیدی و تأمین انرژی پاک و مطمئن برای محیط زیست و بشریت ابداع نمایند.

آینده برق خورشیدی امروز ساخته می‌شود. همه روزه محققان و توسعه دهندگان صنعت انرژی خورشیدی بر روی روشهای جدید برای افزایش بازدهی و کارایی برق خورشیدی کار می‌کنند و روزی فرا خواهد رسید که نتیجه تلاشهای امروز آنان منجر به یک واقعیت در زندگی روزمره مردم دنیا گردد. در اینجا برخی از برنامه‌ها و اقدامات صورت گرفته در زمینه توسعه صنعت برق خورشیدی را بر خواهیم شمرد:

شکل سه بعدی برای کارایی بیشتر

همانطور که در یکی از پست های قبلی مطلبی درباره برجهای خورشیدی سه بعدی برایتان گفتیم، محققان در MIT و دیگر دانشگاه‌های معتبر جهان در حال طراحی اولیه و توسعه پنل های خورشیدی جدید هستند که به دلیل شکل سه بعدی آنها قابلیت جذب نور بیشتری داشته و در شرایط نیمه ابری نیز از کارایی بالاتری برخوردارند. انتظار می‌رود این نوع از سیستم های خورشیدی دو برابر برق بیشتری نسبت به پنل های خورشیدی تخت تولید کنند. احتمال می‌رود ظرف چند سال آینده، پنلهای خورشیدی تخت جای خود را به این برجهای خورشیدی سه بعدی بدهند.

مزارع خورشیدی دولتی

استفاده از برق خورشیدی موضوعی است که مورد توجه دولتها و شهروندان قرار گرفته است. مسماً هر شخصی از ایده تولید برق پاک، ارزان و سازگار با محیط زیست استقبال می‌کند. در حال حاضر کشورهایی مثل آلمان و هند مزارع خورشیدی دارند که متعلق به سازمان‌های دولتی است و توسط دولت مورد بهره‌برداری قرار گرفته است. این مزارع مقادیر زیادی برق خورشیدی تولید می‌کنند. در آینده‌ای نزدیک، بسیاری از شرکتها تمایل خواهند داشت تا با احداث اینگونه مزارع خورشیدی،  برای مناطق مختلف برق خورشیدی تولید و به فروش برسانند.

استفاده فراوان در مراکز تجاری و مسکونی

در حال حاضر تعداد کمی از مراکز تجاری و مسکونی از برق خورشیدی استفاده می‌کنند. اما در آینده‌ای نزدیک نصب سیستم‌های خورشیدی در ساختمان‌ها به صورت یک قابلیت استاندارد در خواهد آمد، همانطور که امروزه استفاده از عایق‌ها در ساختمان باب شده است.

انرژی پاک، دوستدار محیط زیست

سوختهای فسیلی تأثیر بسیار بدی بر روی محیط زیست دارند. نیروگاه‌ها روزانه مقادیر زیادی از گازهای سمی را به هوا متصاعد می‌کنند. حتی نیروگاه‌های هسته‌ای که به نوعی به عنوان یک انرژی پاک شناخته شده‌اند از این قضیه مستثنی نیستند. ضایعات ناشی از سوخت‌های فسیلی به زمین نفوذ کرده و باعث آلودگی خاک می‌شوند. به همین ترتیب تأثیرات مخربی بر گیاهان و آب‌های زیرزمینی خواهند گذاشت. چنانچه انرژی خورشیدی به عنوان منبع اصلی تأمین انرژی قابل استفاده گردد، تمامی مضراتی که به آن اشاره گردید از بین خواهد رفت.

یکی از اهداف اتحادیه اروپا تا سال 2020، تأمین 12% از کل انرژی تولیدی به صورت انرژی خورشیدی است. این هدفگذاری نشانگر تمایل دنیا به استفاده از انرژی های تجدیدپذیر است. این می‌تواند خبر خوشی برای آیندگان ما باشد که با کمبود منابع فسیلی دست به گریبان خواهند بود.

هزینه‌های نصب و نگهداری کم

اگر چه استفاده از سیستم‌های خورشیدی مستلزم سرمایه‌گذاری اولیه بالایی است، اما این منبع قدرت در طول زمان کلیه هزینه‌های اولیه را جبران خواهد نمود و در طول مدتی کوتاه بازگشت سرمایه امکان‌پذیر خواهد بود. پنل های خورشیدی دارای حداقل عمر 30 ساله هستند و در طول مدت عمر خود به تولید برق خورشیدی خواهند پرداخت. یکی از دلایلی که می‌تواند قیمت برق خورشیدی را کاهش دهد، نیاز کم این سیستم‌ها به تعمیرات و نگهداری و سادگی استفاده از آنها خواهد بود. هزینه پایین انرژی خورشیدی برای کشورهایی که توان استفاده از سوخت‌های فسیلی را ندارند نیز می‌تواند جالب توجه باشد.

بنابراین  با توجه به پیشرفتهایی که در سیستم‌های خورشیدی شاهد هستیم، می‌توان آینده روشنی را برای این صنعت متصور شد. سال به سال تکنولوژی خورشیدی در حال بهبود و پیشرفت است و سرمایه‌گذاری بر روی این صنعت ضامن منافع اشخاص، شرکتها، دولتها و از همه مهمتر محیط زیست خواهد بود. به امید آنکه بتوانیم با بومی سازی این صنعت در کشور عزیزمان ایران، برق خورشیدی را جایگزین برق حاصل از سوخت‌های فسیلی امروزه نماییم.


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×