120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

کنترل مصرف انرژی لوازم خانگی می‌تواند در تصمیم‌گیری و انتخاب روشهای کاهش مصرف برق به شما کمک زیادی نماید. در هر خانه‌ای بخش عمده‌ای از انرژی صرف استفاده از لوازمی همچون تلویزیون، ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، اجاق گازهای برقی و امثال آن می‌شود. امروزه با پیشرفت تکنولوژی مدلهای مختلفی از لوازم برقی به بازار ارایه شده است که دارای کارایی بالاتری نسبت به نسل قبلی خود هستند و مصرف انرژی آنها بسیار پایین‌تر است. تعویض لوازم خانگی پرمصرف می‌تواند یکی از راهکارهای مناسب برای کاهش مصرف انرژی و حفظ سرمایه مالی شما باشد. اما سئوال اینجاست که چطور می‌توان کنترل مصرف انرژی لوازم خانگی را در دست گرفت و چطور باید مطمئن شویم که کدام دستگاه، انرژی بیشتری از آنچه که باید مصرف می‌کند و آیا اصلاً لازم است آنرا با یک مدل جدید کم مصرف جایگزین نمود؟

به همین دلیل، دو دانشجو در دانشگاه مهندسی و فن‌آوری اطلاعات سیدنی در استرالیا دستگاه کوچکی ساخته‌اند که قادر است مصرف و بازدهی لوازم خانگی را به طور مستمر مانیتور کرده و به صورت یک گزارش در اختیار کاربر قرار دهد.

خانم محبوبه مقدم که این دستگاه را با همکاری همکلاسی خود ساخته است می‌گوید: “استفاده از اطلاعات دریافتی از این دستگاه به شما این اجازه را می‌دهد تا بتوانید کنترل مصرف انرژی لوازم خانگی را در دست گرفته، بهینه نموده و برنامه‌ریزی لازم جهت خاموش کردن خودکار آنها را انجام دهید”. همچنین وی می‌افزاید: “ما از این بابت بسیار خوشحالیم که این دستگاه می‌تواند راه حلی فنی و اقتصادی جهت کاهش برق مصرفی لوازم خانگی باشد و باعث شود 10% از مصرف برق لوازم خانگی در طول عمر آن کاسته شود”.

اما اگر شما فقط بودجه لازم برای تعویض یکی از لوازم منزل خود را داشته باشید چطور؟ چگونه تصمیم خواهید گرفت که کدام دستگاه را باید تعویض نمایید؟ نگران نباشید! تنها کاری که باید انجام دهید این است که هر یک از لوازم منزل خود را به یکی از این دستگاه‌ها مجهز نمایید. سپس اطلاعات اولیه مربوط به هر یک از این لوازم را که از روی برچسب پشت آن یا روی جعبه قابل برداشت است در سایت MyPower وارد نمایید. پس از آن  در طول یک روز این دستگاه هر 30 دقیقه یکبار اطلاعات لازم را از طریق سیستم GSM نصب شده بر روی آن (به صورت SMS) به سایت مذکور ارسال می‌کند. آنگاه شما می‌توانید با مراجعه مجدد به سایت مذکور اطلاعات لازم در خصوص نحوه مصرف، مصارف در زمان پر باری و کم باری و آنالیز مربوط به هزینه‌ها را دریافت نمایید.

این دانشجویان اعتقاد دارند با استفاده از این دستگاه می‌توان به جزئیات مصرف که معمولاً به دلیل کلی بودن قبوض برق در دل آن مستتر و مخفی شده است دست یافته و بر این اساس نسبت به نحوه کاهش مصرف خود تدابیر لازم را بیاندیشند.

آیا شما راهی جهت کنترل مصرف انرژی لوازم خانگی منزل خود یافته‌اید؟ چند درصد از قبوض برق شما مربوط به یخچال است؟ چند درصد از آن سهم تلویزیون LCD شماست؟!


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×