120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

لیوان خورشیدی

هر قدر که درک ما از تکنولوژی انرژی خورشیدی بیشتر می‌شود، امکان ترکیب پنل‌های خورشیدی در لوازمی که در زندگی روزمره از آنها استفاده می‌کنیم نیز بیشتر می‌شود. فراتر از نصب پنل‌های خورشیدی بر روی سقف خانه‌ها، روزی خواهد رسید که پنل های فوق حساس و قابل انعطاف خورشیدی به عنوان یک جزء اصلی در لوازم خانگی مورد استفاده قرار گیرد. اما به نظر شما لیوان خورشیدی هم وجود دارد؟!

یک هنرمند سوئیسی از خود پرسید: “چه می‌شد اگر همه اشیاء، خود به عنوان یک سلول خورشیدی کار می‌کردند؟!” و این پرسش سرآغاز یک اختراع و نوآوری در این زمینه شد. وی برای تحقق بخشیدن به این ایده، شروع به طراحی لیوان خورشیدی مخصوصی کرد که می‌تواند برق مورد نیاز ابزارک‌های مختف (Gadget) را تأمین نماید. این لیوان آب که به صورت یک نیروگاه برق عمل می‌کند قادر است انرژی نور خورشید عبوری از خود را جذب نماید. راز توانایی این لیوان در جذب انرژی خورشید در یک نوع رنگ فتوولتائیک مخصوص است که توسط دانشمندی به نام مایکل گرتزل اختراع شده است.در این تکنولوژی از یک لایه متخلخل دی اکسید تیتانیوم آغشته به رنگ حساس به نور استفاده می‌شود. ماده رنگی حساس به نور از آب زغال اخته یا اسفناج قابل استحصال است. گرتزل دریافت که ماده رنگی که عمل ایجاد رنگ در زغال‌اخته است زمانی که در معرض تابش نور قرار می‌گیرد از خود الکترون ساطع می‌سازد. یک طرف این لیوان خورشیدی قطب مثبت و طرف دیگر قطب منفی را تشکیل داده و زمانی که در معرض تابش نور خورشید قرار می‌گیرد ماده رنگی مخصوصی که در آن بکار رفته است الکترون‌های ساطع شده را به دی اکسید تیتانیوم منتقل و باعث ایجاد جریان برق می‌شود.

این لیوان خورشیدی طوری طراحی شده‌ که بتوانند در یک کابینت مخصوص نگهداری شده و با استفاده از برق تولیدی آنها ابزارک‌هایی همچون گوشی‌های هوشمند را شارژ و یا لامپ‌های LED کوچک را روشن نمود.

فیلم:


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×