120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

پیام صریح و شفاف فیسبوک سبز به تولید کنندگان انرژی: هم اکنون به سرمایه گذاری بر روی انرژی های تجدیدپذیر اقدام کنید و خود را از قید استفاده از زغال سنگ و دیگر سوختهای فسیلی برهانید.

اخیراً شرکت فیسبوک که مطرح‌ترین نام در بین شبکه‌های اجتماعی است با همکاری گرین‌پیس (Greenpeace)، اقدام به ترویج فرهنگ استفاده از انرژی های تجدیدپذیر و ترغیب تولید کنندگان انرژی به سرمایه گذاری بیشتر بر روی منابع انرژی پاک نموده است. فیسبوک و گرین‌پیس دست به دست یکدیگر داده‌اند تا ضمن ایجاد و پیشبرد برنامه‌هایی به منظور ترغیب کاربران خود به استفاده بهینه از انرژی و ذخیره هر چه بیشتر آن، آنها را جهت اشاعه این فرهنگ در جامعه خود یاری رسانند. نکته جالب توجه در این حرکت، پتانسیل موجود در شبکه‌های اجتماعی برای قدرت بخشیدن به فعالان انرژی های تجدیدپذیر در جدال بزرگ انرژی است. از این پس، شرکت فیسبوک برای تأمین برق مورد نیاز سرورهای و مراکز نگهداری اطلاعات (دیتاسنتر) از انرژی های تجدیدپذیر استفاده خواهد نمود.

فیسبوک سبز چطور شکل گرفت؟

به فوریه سال 2010 یعنی زمان آغاز این کمپین بر می‌گردیم. در آن زمان فیسبوک خبری را مبنی بر راه‌اندازی دیتاسنترهای جدید خود اعلام نمود که بر پایه سوخت های فسیلی بنا شده بودند. بلافاصله پس از انتشار این خبر صدها هزار نفر با برگزاری تظاهراتی آمیخته با شوخ‌طبعی، کنایه، موسیقی و رقص در برابر دفاتر فیسبوک در شهرهای مختلف، مخالفت خود را با این اقدام فیسبوک اعلام نمودند. معترضین در یک حرکت هوشمندانه، از خود فیسبوک به منظور جلب توجه سایرین استفاده نمودند به حدی که یک رکورد جدید برای بیشترین کامنت در ظرف 24 ساعت در گینس به ثبت رسید!

فیسبوک سبز

چرا این موضوع آن قدر مهم بود؟! دیتاسنترهای شرکت بزرگ کامپیوتری از قبیل گوگل، فیسبوک، اپل، توییتر و سایر شرکتهای مشابه، مقدار زیادی از انرژی صرف کارکرد سیستم‌های کامپیوتری می‌کنند. این مقدار مصرف انرژی معادل 2% کل انرژی مورد نیاز آمریکا است که با نرخ 12% در سال افزایش می‌یابد. دیتاسنترها محل نگهداری اطلاعات مختلفی از قبیل داده‌های حجیم، عکس، فیلم و غیره است که در یک فضای مجازی ابری (Cloud) هستند و کاربران می‌توانند در هر زمان و مکانی با استفاده از ارتباط اینترنتی خود به این داده‌ها دسترسی داشته باشند. چنانچه این فضای ابری را به یک کشور تشبیه کنیم، پنجمین کشوری خواهد بود که بیشترین مصرف برق را دارد!

مؤسس شبکه اجتماعی فیسبوک، مارک زوکربرگ، می‌گوید: “چنانچه دیگر شرکتهای عظیم کامپیوتری نیز خود را به عدم استفاده از سوختهای فسیلی و بهره‌مندی بیشتر از انرژی های تجدیدپذیر متعهد و ملتزم نمایند، پیامی را به تولید کنندگان انرژی خواهند رساند که قابل اغماض نخواهد بود. کدام بزرگ اینترنتی دیگر به وی می‌پیوندد؟”

موضوع استفاده بهینه از انرژی از اهمیت بسزایی برخوردار است؛ اما چنانچه بخواهیم به عنوان یک ناجی سیاره زمین وارد عمل بشویم، چاره‌ای جز استفاده از انرژی های تجدیدپذیر نخواهیم داشت.

(به صفحه دانیار در فیسبوک مراجعه و به جمع دوستان فیسبوکی دانیار بپیوندید)


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×