120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

به گزارش دانشگاه آلبانی (دانشگاه ایالتی نیویورک)، در منطقه ای از تگزاس آمریکا که چهار مزرعه از بزرگترین مزارع بادی بزرگ دنیا در آن مستقر شده است پس از گذشت 9 سال نشانه‌هایی از گرم شدن لایه‌های سطحی زمین مشاهده شده و توجه دانشمندان را به خود جلب نموده است. محققان این پدیده را مرتبط با توربین های بادی مستقر در این منطقه اعلام کرده‌اند.

بنابر تحقیقات بعمل آمده توسط دانشگاه آلبانی، دانشگاه ایالتی نیویورک، سطح زمین‌های اطراف مزارع بادی تگزاس با نرخ 0.72 درجه سانتیگراد در یک دوره ده ساله تا نزدیک به مرز مناطقی که دیگر هیچ توربین بادی در آن وجود ندارد گرم شده است. به نظر می‌رسد این پدیده بیشتر به دلیل توربولانس جریان‌های حلقوی هوای اطراف توربین‌ها است که موجب مکش هوای گرم از ارتفاعات بالاتر به سمت پایین در شب می‌شود. اطلاعات دمایی سطح زمین با استفاده از تجهیزات MODIS که بر روی ماهواره‌های Aqua و Terra متعلق به NASA نصب می‌باشد طی سالهای 2003 تا 2011 برداشت شده‌اند.

طبق یافته‌های MODIS، پدیده گرم شدن سطح زمین بیشتر در شب رخ داده است. این مطالعات نشان داد که سطح زمین بعد از غروب خورشید سریعتر از هوای نزدیک به آن سرد می‌شود، اما به دلیل چرخش توربین های بادی هوای گرم به سمت سطح زمین رانده شده و باعث پدیده گرم شدن آن می‌شود.

این پدیده گرمایش فقط مربوط به این منطقه می‌شود و دقیقاً در دوره‌ای که نصب توربین های بادی در آن رو به افزایش بوده‌ است اتفاق افتاده است. این نخستین بار است که از پتانسیل ماهواره‌ها جهت بررسی تأثیرات احتمالی مزارع بزرگ بادی بر روی آب و هوا استفاده می‌شود.

طبق آمار وزارت انرژی آمریکا و انجمن انرژی باد آمریکا، این کشور تا انتهای سال 2011 موفق به احداث نیروگاه‌های بادی با ظرفیت کلی 46.919 مگاوات شده است که چیزی در حدود 20% کل انرژی بادی دنیا است و 35% این ظرفیت طی چهار سال اخیر به آن افزوده شده است.

با توجه به اینکه استفاده از انرژی بادی یکی از اصلی‌ترین روشهای پیشگیری از تغییرات آب و هوایی، آلودگی، حفاظت ار محیط زیست و ایمن‌سازی انرژی است، شناخت تأثیرات مزارع بادی جهت بهینه‌سازی و مدیریت استراتژی‌های مربوطه در دراز مدت ضروری به نظر می‌رسد.


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×