120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

پنجره های تولید کننده برق خورشیدی

برای علاقمندان به انرژی خورشیدی که بودجه محدودی جهت سرمایه‌گذاری در این بخش دارند پنل‌های خورشیدی قابل نصب بر روی بام تنها گزینه استفاده از این منبع انرژی نخواهد بود، چرا که از این پس امکان استفاده از پنجره هایی که رو به سمت جنوب هستند نیز وجود خواهد داشت.

طبق یکی از تازه‌ترین مقالات منتشر شده در Science Daily، آقای یان ویلم ویگمان که با ارایه پروژه تحقیقاتی خود در زمینه پنجره های تولید کننده برق از دانشگاه TU Delft هلند فارغ‌التحصیل خواهد شد، توانسته است مقدار برق قابل تولید بوسیله متمرکز کننده های درخشان خورشیدی را محاسبه و مشخص نماید. وی در این خصوص می‌گوید: این پنجره ها به لایه نازکی از یک ماده جاذب انرژی نور خورشید مجهز هستند و انرژی دریافتی را به سلول‌های خورشیدی باریکی که در حاشیه پنجره قرار دارند منتقل می‌سازد. همچنین رنگ ماده جاذب نور استفاده شده در حداکثر مقدار برق تولیدی این پنجره‌ها مؤثر خواهد بود.

این پنجره های تولید کننده برق، پتانسیل قابل توجه‌ای جهت تبدیل شدن به یک منبع اصلی تولید انرژی از خورشید دارند و از لحاظ اقتصادی نیز برای کسانی که بودجه محدودی برای استفاده از انرژی خورشیدی دارند مقرون به صرفه خواهند بود. ادارات و شرکتها به دلیل بیشتر بودن سطح پنجره‌های آنها نسبت به سطحی که در سقف (بام) موجود است، بهترین مکان برای استفاده از این نوع پنجره های تولید کننده برق می‌باشند.

رنگ ماده پوششی بکار رفته در این پنجره ها در مقدار توان تولیدی بسیار مؤثر است. یک لایه شفاف و نازک از این ماده حساس به نور در حدود 20 وات در هر متر مربع آن تولید می‌کند. اگر چه این مقدار برق در مقایسه با مصارف یک اداره یا یک شرکت بسیار ناچیز است، اما برای روشن کردن برخی تجهیزات مناسب است. به عنوان مثال برای روشن کردن یک کامپیوتر به یک پنجره 4 متر مربعی نیاز خواهد بود. چنانچه فیلم نازک بکار رفته در این پنجره بتواند بخش خاصی از طیف نور دریافتی را جذب نماید بازدهی بیشتری خواهد داشت. فویلی که که طیف های آبی، بنفش و سبز را به خود جذب می‌کند رنگ پنجره را قرمز جلوه خواهد داد. حالت دیگر استفاده از فیلمی است که تمامی طیف ها را به طور مساوی دریافت کرده و رنگ پنجره را خاکستری خواهد نمود. هر دو پنجره تولید کننده برق به رنگهای قرمز و خاکستری بازدهی 9 درصد دارند که با سلول‌های خورشیدی قابل انعطاف (فیلم نازک) قابل رقابت است.

به نظر شما این ایده تا چه حد می‌تواند کاربردی شود و چه زمانی را برای استفاده همه‌گیر از پنجره های تولید کننده برق می‌توان متصور شد؟


  1. مازیار

    با سلام و تشکر از سایت مفیدتون
    امیدوارم تولید برق از منابع تجدید پذیر توی کشور ما هم جا بیفته و امان از این انرژی هسته ای …

  2. کامبیز

    سلام. ممنون از مطلبی که گذاشتید. این ایده جای کار بسیاری دارد و به نظر من در آینده نزدیک می‌تواند یکی از گزینه‌های جذاب برای سرمایه‌گذاری باشد. و چون بصورت تحقیقاتی به این نوع شیشه‌ها دست پیدا کرده‌اند پس باید انتظار داشت که در سال‌های آتی تجاری نیز بشود.

Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×