120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

دویچه وله: آلمان در نظر دارد تا ۸ سال دیگر یعنی سال 2020 میلادی ۴۰ ‌درصد از برق مورد نیاز خود را از طریق انرژی‌های تجدیدپذیر تأمین کند. پژوهشگران آلمانی، تمام تلاش خود را در جهت هموار ساختن هر چه بیشتر مسیر اجرای این طرح بکار بسته‌اند. تولید گاز از انرژی باد یکی از پروژ‌ه‌های این پژوهشگران است.

همچنین دولت آلمان تصمیم دارد تا سال ۲۰۲۲ میلادی فعالیت تمامی نیروگاه‌های اتمی خود را به طور کامل متوقف می‌کند. همچنین این کشور قصد دارد پیش از خارج‌کردن نیروگاه‌های اتمی از شبکه تولید برق، ‎ظرفیت تولید برق از انرژی‌های تجدیدپذیر را به ۴۰ درصد برساند. دستیابی به چنین هدفی به برنامه‌ریزی دقیق و سرمایه‌گذاری هدفمند نیاز دارد. نخستین مشکل در این میان عدم قابلیت کنترل منابع تولید انرژی‌های تجدیدپذیر و در نتیجه عدم هماهنگی با برنامه‌ریزی‌ها است.

برنامه‌ای برای ذخیره مازاد تولید و جبران کسری شبکه

پنل های خورشیدی که انرژی خورشیدی یا توربین‌های بزرگ بادی که انرژی باد را به برق تبدیل می‌کنند در روزهای آفتابی یا بادی، برق بیشتری وارد شبکه می‌کنند. در حال حاضر ذخیره برق مازاد بر نیاز شبکه، فقط تا ظرفیت محدودی ممکن است. از سوی دیگر در روزهای ابری یا بدون باد، به دلیل کاهش تولید، ظرفیت برق شبکه نیز کاهش پیدا می‌کند. بنابراین به منظور جبران این نقیصه، پژوهشگران آلمانی پروژه‌های مختلفی را برای کنترل مازاد تولید برق و جبران کسری شبکه در دست بررسی دارند.

تولید متان که یکی از مهم‌ترین ترکیبات گاز طبیعی به شمار می‌رود، به شیوه مصنوعی یکی از این راه‌هاست. گاز متان به طور طبیعی در دل زمین و با گذشت زمانی بسیار طولانی تشکیل می‌شود. در روش ابداعی این دانشمندان متان مصنوعی در مدت چند ثانیه آن هم ضمن حرکت ‌چرخ‌های توربین بادی تولید می‌شود.

در این فرآیند ذرات آب موجود در رطوبت هوا به دلیل جریان الکتریسیته در فضای اطراف پره توربین بادی، به اکسیژن و هیدروژن تجزیه می‌شود که در نتیجه هیدروژن‌های آزاد شده در واکنش با دی‌اکسید کربن موجود در هوا، گاز متان تشکیل می‌دهند. پژوهشگران آلمانی اعتقاد دارند این گاز را می‌توان به برق تبدیل و وارد شبکه نمود. بر اساس محاسبات اولیه، جمع‌آوری و تبدیل این گاز به برق تا ۲۰ درصد نیاز شبکه را تأمین خواهد کرد. البته پیش از این مرحله باید روش ‌مناسبی برای ذخیره‌سازی گاز متان پیدا نمود. ‎از آن گذشته دی‌اکسید کربن نیز باید به اندازه کافی در فضای اطراف توربین بادی وجود داشته باشد. پژوهشگران آلمانی معتقدند دی‌اکسید کربن مورد نیاز را می‌توان در نیروگاه‌های تولید برق از سوخت ذغال‌سنگ جمع‌آوری کرد.

منبع خبر: دویچه وله


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×