120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

انرژی امواج

در اسکاتلند قرار است ۱۰ نیروگاه تولید برق از انرژی امواج دریایی ساخته شود. برق تولید شده توسط این نیروگاه‌ها با برق تولیدی یک نیروگاه اتمی برابری می‌کند. به همین دلیل، انرژی امواج قابلیت تبدیل شدن به یکی از مهم‌ترین انرژی های تجدید‌پذیر را دارد.

امواج خروشان و توفان‌های سهمگین اگرچه برای دریانوردان هراس‌‌آفرین است، اما برای نوآوران عرصه‌ی انرژی‌های تجدیدپذیر گنج محسوب می‌شود. در نیروی امواج دریا پتانسیل عظیم تولید انرژی نهفته است که آن را به بخشی از نیروهای تجدیدپذیر تبدیل نموده است. انرژی امواج و جزر و مد دریا از مهم‌ترین زیرمجموعه‌ی انرژی‌های دریایی محسوب می‌شوند.

چندی است که اسکاتلند در عرصه نوآوری‌های مربوط به انرژی‌های تجدیدپذیر و بخصوص انرژ‌ی‌های دریایی جایگاه خاصی کسب کرده است. دولت اسکاتلند با هدف استحصال برق از امواج، عملیاتی را آغاز نموده که در جهان بی‌همتا محسوب می‌شود. اسکاتلند از طریق کراون استیت (Crown State)، آژانس زیست‌محیطی و سازمان‌های دریایی بریتانیا، از ماه مارس سال جاری صدور جواز برای شرکت‌های تأمین‌کننده‌ی انرژی و تکنولوژی را آغاز کرده تا در این کشور ۱۰ نیروگاه امواج و جزر و مد تأسیس کند. ظرفیت تولید این نیروگاه‌ها باید در مجموع به 1.2 گیگاوات (۱۲۰۰ مگاوات) برسد، یعنی چیزی حدود ظرفیت تولید برق توسط یک نیروگاه اتمی متوسط. این نخستین جوازهایی است که در این زمینه صادر می‌شود و دولت اسکاتلند قصد دارد در آینده به شرکت‌های بیشتری جواز شرکت در این پروژه را بدهد.

چگونگی تولید برق از امواج

جهت تولید برق از امواج دو تکنولوژی اصلی وجود دارد، یکی تولید برق ازحرکت دائمی امواج به صورت جزر و مد است که با حرکت آب به جلو و عقب همراه است. از این پدیده در سیستم‌هایی استفاده می‌شود که آب را در طول شب محصور می‌کنند و در طول روز این آب برمی‌گردد و توربین را به حرکت در می‌آورد. این شیوه کاربرد عملی چندانی ندارد. نوع دوم که در حال حاضر سرمایه‌گذاری بیشتری بر روی آن می‌شود از حرکت دائمی امواج بهره می‌گیرد. شما می‌توانید از بالا و پایین رفتن آب ظرفیتی را به وجود بیاورید که توربین‌هایی که یا داخل آب نصب شده‌اند یا خارج از آب را به کار انداخته و برق تولید کنید.

بهره‌گیری از انرژی دریایی

به گفته‌ی تام لامب (Tom Lamb)، مدیر بخش انرژی‌‌های تجدیدپذیر توسعه‌ی بین‌المللی اسکاتلند (SDI) که یک آژانس سرمایه‌گذاری نزدیک به دولت است، پروژه‌ی برپایی ۱۰ نیروگاه در سواحل اسکاتلند بزرگ‌ترین پروژه‌ی عمرانی عرصه‌ی انرژی‌های دریایی در سراسر جهان است. تام لامب می‌گوید، از سرمایه‌گذاران خارجی و صادرکنندگان تکنولوژی دعوت به عمل آمده تا در این پروژه با شرکت‌های اسکاتلندی همکاری کنند. به گفته‌ی وی، اسکاتلند می‌خواهد در صنعت انرژی دریایی تا آن جا پیش رود که به بزرگ‌ترین بازار این تکنولوژی در جهان تبدیل شود.

انجمن اروپایی انرژی دریایی معتقد است که با استفاده از انرژی امواج در سراسر جهان می‌توان حدود ۲هزار تراوات ‌ساعت برق در هر سال تولید کرد که این میزان حدود ۱۳ درصد مصرف جهانی است.

مناطق تأسیس نیروگاه‌های انرژی دریایی در اسکاتلند

مناطق اطراف تنگه‌ی پنت‌لند فرث (Pentland Firth)، واقع در شمال اسکاتلند، و جزایر اورکنی، بهترین مناطق برای برپایی این نیروگاه‌ها ارزیابی شده‌اند. به همین دلیل این مناطق را “عربستان سعودی انرژی دریایی” می‌خوانند. دولت اسکاتلند بودجه‌ی بالایی برای کمک به توسعه‌ی صنعت انرژی دریایی در نظر گرفته است. پولی که برای تولید برق از انرژی دریایی در نظر گرفته شده بیشتر از پولی است که به شرکت‌ها برای تولید برق از انرژی بادی اعطا می‌شود. هوبرت لین‌هارد، مدیرعامل شرکت فویت‌، تولید‌کننده‌ی ماشین‌آلات، معتقد است که اسکاتلند به دلیل برخورداری از پتانسیل بالای طبیعی و حمایت جدی دولت به بازار بسیار جذابی در استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر تبدیل شده است. در حال حاضر حدود ۸۰ فناوری برای نیروگاه‌های امواج و نزدیک به ۴۰ فناوری برای استفاده از انرژی جزر و مد دریا وجود دارد. هنوز نمی‌توان گفت‌، کدام یک از این فناوری‌ها در عرصه‌ی عمل از دیگر فناوری‌های پیشی خواهند گرفت.

مشکلات حل نشده، سئوال‌های بی‌پاسخ

استفاده از انرژی امواج و دریا صنعتی نوپا است که برای پیشرفت باید موانع زیادی را از پیش پا بردارد. هنوز معلوم نیست صفحه‌های متحرک نیروگاه‌های انرژی جزر و مد دریا تا چه حد تحمل فشار بالای آب را خواهند داشت یا در برابر شوری قابل توجه آب دریاها مقاوم خواهند ماند؟ به سئوال‌های اقتصادی هنوز پاسخ روشنی داده نشده و معلوم نیست، نصب، ‌راه‌اندازی و برپایی این نیروگاه‌ها چقدر هزینه برخواهد داشت؟

از شرکت‌هایی که در تأمین تکنولوژی برای این پروژه سهیم هستند می‌توان دو شرکت اسکاتلندی آکوامارین پاور و پلامیس ویو پاور را نام برد که تأمین تکنولوژی نیروگاه‌های انرژی امواج را بر عهده گرفته‌اند. تأمین تجهیزات نیروگاه‌های انرژی جزر و مد را شرکت‌های اوپن هیدرو از ایرلند، هامرفست استروم از سوئد و Marine Current Turbines از بریتانیا بر عهده دارند. هنوز نمی‌توان مجموع سرمایه‌ی لازم برای اجرای این پروژه را تعیین کرد. اما طبق ارزیابی‌ها، بین ۳ تا ۴ میلیارد پوند انگلیس باید به اجرای این پروژه تا سال ۲۰۲۰ اختصاص داد. بخش اعظمی از تأمین بودجه‌ی این پروژه را شرکت‌های انرژی اروپایی بر عهده گرفته‌اند. تقریبا همه‌ی شرکت‌های بزرگ تأمین‌کنند‌ه‌ی انرژی در پروژه‌ی استفاده از انرژی دریایی شرکت دارند.


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×